Valachová: Prezident demisi přijal, Štecha jmenuje mým nástupcem

Demise ministryně školství

Valachová: Prezident demisi přijal, Štecha jmenuje mým nástupcemNOVÉ
Kateřina Valachová Foto:

REPROFOTO: ČT

1
Domov

nel Echo24

Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Potvrdila to dnes po schůzce s prezidentem odstupující ministryně a v České televizi uvedla, že se Zeman následně sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem. Toho ve středu jmenuje jako nového ministra školství.

Valachová demisi podala, protože podle svých slov nechtěla být v ovzduší vládní krize „trapnou záminkou šéfovi ANO Andreji Babišovi“ ani poškodit sociální demokracii. „Nechci, aby dotační kauza poškozovala školství,“ řekla k aféře se svou zatčenou náměstkyní kvůli přerozdělování dotací ve sportu.

Zeman byl na jmenování Stanislava Štecha připravený. „Pokud si to paní ministryně Valachová nerozmyslí – zdá se že si to podle jejích některých vyjádření nerozmyslí – pak v úterý přijmu pana profesora Štěcha a ve středu ho budu jmenovat ministrem školství,“ řekl prezident Zeman minulý týden. Nového ministra prezident nakonec jmenuje ve středu.

Kateřina Valachová podala demisi na konci května kvůli aféře ohledně dotací pro sport, kvůli které policie obvinila její tehdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou a šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Svůj odchod oznámila v době, kdy se svého postu ministra financí odmítal vzdát šéf hnutí Ano Andrej Babiš. 

Čtěte také: Zeman: Pokud si to Valachová nerozmyslí, jmenuji Štecha