'Svrhněte fašisty.' Ukrajina zakázala 71 filmů s ruským hercem

Zákaz za podporu separatistů

'Svrhněte fašisty.' Ukrajina zakázala 71 filmů s ruským hercemNOVÉ
Ivan Ochlobystin Foto: Foto: ru.wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajinské úřady v úterý zakázaly 71 filmů a seriálů, v nichž vystupuje ruský herec Ivan Ochlobystin. Ten totiž vyzýval proruské separatisty, aby ve jménu nastolení míru na východě Ukrajiny dobyli Kyjev a svrhli tamní "fašisty". 

"Toto rozhodnutí je mimo jiné spjato s Ochlobystinovými prohlášeními v Doněcku, že využije své mediální popularity k šíření protiukrajinských myšlenek," vysvětlil zákaz ředitel ukrajinské státní agentury pro kinematografii. Ochlobystin podle něj "ponižoval Ukrajince" a také podpořil porušování územní celistvosti Ukrajiny. "Musíme mít nějakou sebeúctu," poznamenal k zákazu ministr kultury. 

Stejná agentura dříve zakázala 69 filmů s jiným ruským hercem. Michail Porečenkov totiž na konci října přijel do hlavní povstalecké bašty Doněcka, aby se nechal natočit, jak z povstaleckých pozic střílí na ukrajinské vojáky, bránící doněcké letiště. 

Čtěte také: Ukrajina stíhá ruského herce. Střílel jsem jen slepými, brání se

Ukrajinci kvůli tomu Porečenkova obvinili z účasti na teroristických aktivitách a začali jej trestně stíhat. Herec následně podle agentury TASS prohlásil, že celé hloupé mediální pozdvižení nechápe, šlo prý jen o naaranžované záběry a prý střílel jen slepými náboji. 

Ochlobystin, který by českým a slovenským divákům mohl být znám například ze snímků Tři příběhy, Kdo, když ne my, anebo Ivan Hrozný, se již dříve kvůli svým postojům dostal na ukrajinskou "černou listinu" a úřady mu zakázaly vstup do země, podobně jako jiným ruským umělcům, kteří uvítali březnovou anexi Krymu či vyjádřili podporu rebelům na východě Ukrajiny. 

Kultura se totiž také ocitla na bitevním poli, na kterém soupeří Moskva s Kyjevem. Ukrajinské úřady zakazují zejména filmy a seriály opěvující ruské vojáky či vykreslující Ukrajince v nepříznivém světle. Ze stejného důvodu nesmějí na Ukrajině vysílat ruské televize, zatímco ukrajinské stanice byly již dříve vypnuty na Krymu a na separatisty ovládaných územích v Donbasu na východě Ukrajiny. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet