Čapí hnízdo není moje, tvrdí Babiš. Přitom ho vymyslel a patří mu

pokuta kvůli čerpání dotací

Čapí hnízdo není moje, tvrdí Babiš. Přitom ho vymyslel a patří muAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

mc Echo24

Ministr financí Andrej Babiš odmítá, že by se ho týkalo vyšetřování čerpání dotací na luxusní farmu Čapí hnízdo. O nově zveřejněných informacích, že v minulosti bylo Čapí hnízdo podrobeno dvěma auditům, na jejichž základě dostala společnost Agrofert pokutu 6 milionů korun, prý nic neví, řekl serveru Novinky.cz. Navíc prohlásil, že farma není jeho. V minulosti přitom naopak uvedl, že vybudování farmy byl jeho nejlepší nápad.

Andrej Babiš serveru Novinky.cz řekl, že o auditu vůbec nic neví. ,,Vyšetřuje to OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům), auditní orgán, policie. Já o tom nic nevím, obraťte se někde jinde,“ řekl. Dále dodal, že o pokutě ve výši šest miliónů korun prý nikdy neslyšel. „O žádné pokutě nevím, nikdy jsem o ní neslyšel a vůbec se mě to netýká,“ nechal se slyšet.

Na doplňující poznámku, že přece nemůže tvrdit, že se ho kauza netýká, když Čapí hnízdo vlastní, řekl: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“ Server Novinky.cz nicméně upozorňuje, že v obchodním rejstříku je jasně napsáno, že společnost Farma Čapí hnízdo zanikla sloučením se společností IMOBA. Tu vlastní jediný akcionář, společnost SynBiol, jejímž jediným akcionářem je Babiš.

„Čapí hnízdo, ta nejlepší věc, která mě napadla, není moje, je to nějaký firmy, co patří do holdingu, co patří mě, takže se mě to netýká.“

Zveřejnil(a) Jindřich Šídlo dne 9. březen 2016


Tato tvrzení ministra financí a šéfa ANO jsou o to překvapivější vzhledem k jeho dřívějším výrokům o Čapím hnízdě. Například v dokumentu Matrix AB Babiš říká, že Čapí hnízdo je ten nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. ,,Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,“ uvedl a dodal, že si zde léčí depresi z parlamentu. ,,Když skončí schůze, jedu rovnou sem,“ prohlásil.

99 % z pokuty bylo Čapímu hnízdu prominuto

Své vyjádření k šestimilionové pokutě, se kterou ve středu přišel server Neovlivní.cz, poskytl Tomáš Novotný, bývalý ředitel Úřadu Regionální rady ROP Střední Čechy a současný náměstek ministra průmyslu a obchodu. Podle něj audit v roce 2011 v rámci své standardní činnosti objevil u projektu Čapí hnízdo nesrovnalost. Ta vedla k vypsání odvodu za porušení rozpočtové kázně ve výši zhruba 3,7 milionů Kč.

,,Příjemce dotace podal proti tomuto odvodu odvolání. Výbor Regionální rady v roce 2011 odvolání vyhověl v rámci platných předpisů a svých pravomocí v souladu se Závazným pokynem pro uplatňování finančních korekcí, a prominul 99 % vypsaného odvodu a příslušenství,“ uvedl dále Novotný. Dodal také, že tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech. ,,Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel,“ stojí v jeho prohlášení.

Anonymní podavatel žaloby

Vyšetřování Čapího hnízda spustila listopadová žaloba k rukám státní zástupkyně Lenky Bradáčové od anonymního podavatele. Ten v ní tvrdí, že se dotačního podvodu měla dopustit skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Ta vznikla v několika krocích: Nejdříve převedli manažeři Agrofertu dceřinou firmu Agro ZZN Pelhřimov na akciovou společnost s anonymními akciemi. 15. února 2008 pak převzal akcie namísto Agrofertu neznámý vlastník. 20. února se firma Agro ZZN Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a o týden později požádala o padesátimilionovou dotaci.

Dotační program byl ale určený pro malé nebo středně velké podniky, které alespoň dva roky podnikají v cestovním ruchu, mají nejvýše 250 zaměstnanců a roční obrat 50 milionů eur. Je proto otázka, zda by společnost Farma Čapí hnízdo a.s. jako součást ziskového holdingu Agrofert měla na takovou dotaci nárok.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda.

Čtěte také: Babišovo Čapí hnízdo dostalo pokutu 6 milionů. Byla prominuta