1 Týdeník Echo - editorial

Bydlet hezky česky

editorial

Témata:

Architektura i kultura bydlení jsou věcí vkusu a ten může být různý, hlavně je osobní. Kvalitní estetické bydlení je něco navíc, přichází až po uspokojení základní potřeby místa, kde je elektřina, voda a teplo. Máme ale příklady z minulosti, kdy i sociální a levné bydlení sneslo estetická kritéria. Dnes se těmto komplexům obdivujeme. Od začátku dvacátého století vznikaly soubory bydlení pro dělníky a zaměstnance, které nesplňovaly jen užitná kritéria, byly i funkční, hezké. A nebyly to jen známé Baťovy domky ve Zlíně a Otrokovicích, ale třeba i hornické kolonie v Ostravě. Dodnes je fascinující komplex bydlení z 20. a 30. let Karl-Marx-Hof, jejž nechala zbudovat rudá vídeňská radnice. V této souvislosti nelze popřít, že co vznikalo v 50. letech, třeba celý urbanistický komplex v Havířově, jen zčásti realizovaná Ostrava-Poruba, je nakonec příklad vkusné a funkční architektury, která dodnes oslovuje.

To nejhorší, co potkalo českou krajinu a města, přišlo až v 70. letech. Tomuto období zdatně konkuruje kapitalismus raných 90. let, z nichž se náš veřejný prostor bude vzpamatovávat ještě několik dalších desetiletí. A vůbec není jasné, jestli ke změně dojde, protože zvláště v individuální výstavbě Češi preferují hlavně nízké náklady a plány – projekty pro stavby si nejraději stahovali zdarma z internetu. Přitom lze za dobré peníze postavit hezký dům i s pomocí architekta.

O smyslu urbanismu a významu architektury vedla rozhovor Lenka Zlámalová s Miroslavem Šikem, který působil na slavné curyšské polytechnice ETH. Ne vše, co říká známý architekt a pedagog, který je synem ekonomického reformátora socialismu s lidskou tváří Oty Šika, lze bezvýhradně přijímat, třeba kritiku privatizace městského bytového fondu a existence regulovaného nájemného, ale mnoho jeho podnětů je inspirativních – třeba jak sice bohaté, ale asketické Švýcary pohltila italská estetika nejen v bydlení.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více