1

Všichni jsme Babiš

Témata: ,

Českým ministrem financí se zřejmě stane Ivan Pilný z hnutí ANO. Jedna fáze politické krize, kterou odstartovala aféra kolem dluhopisů Andreje Babiše, tím skončí. Jistě díky tomu můžeme všichni spát o něco klidněji. Sobotka Pilného nominaci přijal, Andrej Babiš je srozuměný s tím, že úřad opustí, ohlásil, že „krabice jsou pryč“, což znělo jako něco mezi pokusem o vtip a výhrůžkou. Předseda vlády neměl jinou alternativu než jmenování Pilného přijmout, jeho strategií od začátku krize bylo, že vede spor s Andrejem Babišem, že nechce rozpouštět současnou vládní koalici. Pilný má navíc v rámci hnutí ANO pověst člověka nezávislého, tedy nezávislého v mezích možností hnutí ANO – po sněmu hnutí v roce 2015 třeba vystoupil s jistou, řekněme velice „konstruktivní“, kritikou.

Kdyby ANO byla ta ošklivá tradiční strana, znamenalo by to, že vazby odcházejícího ministra na spravovaný resort tím jsou vážně narušené. V těch ošklivých tradičních stranách existuje nějaká míra plurality, vnitřního boje, předseda postižený nějakou aférou, která má širokou publicitu, má důvod bát se o funkci. Nic takového ale neplatí pro ANO – servisní organizaci jednoho muže. Jsou proto pochopitelné obavy těch, kdo to střídání vnímají jako věc čistě kosmetickou.

V americkém seriálu Živí mrtví, který se odehrává v časech po zombie apokalypse, hraje důležitou roli padoušský gang Spasitelů, v jehož čele stojí ultrapadouch Negan. Je to organizace řízená, řekněme, přísně hierarchicky. Členové gangu dotázáni na jméno předpisově odpovídají „Negan“, protože základní pravidlo Spasitelů zní „Všichni jsme Negan“. Jistě, mezi Spasiteli a hnutím ANO existují jisté rozdíly. Miliardářovo hnutí neoperuje v zemi stižené zombie apokalypsou, tedy aspoň zatím. Nezavedlo systém, jehož součástí je otroctví a velmi náhodně udělované tresty smrti. Tedy aspoň zatím. A Andrej Babiš, jakkoliv zle o něm smýšlíme, na rozdíl od fiktivního Negana, alespoň pokud vím, ještě nikoho neumlátil baseballovou pálkou obalenou ostnatým drátem. V Neganův prospěch zas budiž řečeno, že na rozdíl od AB netrpí sklonem k sebelítostivému fňukání. U Spasitelů i v ANO je ale stejná jedna věc – všichni jsou Negan. Vlastně Babiš.

Tahle jednotnost může patřit mezi příčiny úspěchu hnutí, jeho přetrvávající přitažlivosti – na významnou část voličstva asi působí dobře, když partaj mluví jedním hlasem. A předseda ANO musí být nadaný skutečně nadlidskou schopností přesvědčovat a ukázňovat druhé, pokud by tedy jeden nehledal prozaičtější vysvětlení. Právě tahle monolitičnost se ale stane příčinou úpadku ANO. Myslím. Anebo mě to jarní počasí jenom vybudilo k nemístnému optimismu.

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.