Tajný mail z ÚSTR: 'Bude dělat Blažek potíže? Zbavme se ho'.

UNIKLÁ KOMUNIKACE

Tajný mail z ÚSTR: 'Bude dělat Blažek potíže? Zbavme se ho'.EXKLUZIVNĚ
Muriel Blaive Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Válka v Ústavu pro studium totalitních režimů pokračuje. Alespoň tak hodnotí někteří pracovníci nejnovější dění v instituci, kdy unikla mailová komunikace mezi vedením ústavu a někdejší kandidátkou na ředitele, francouzskou historičkou Muriel Blaive. Ta nyní jako řadová zaměstnankyně šéfovi ústavu Zdeňku Hazdrovi navrhovala, koho vybrat ve výběrovém řízení na vedoucího jednoho z oddělení. Mluvila přitom o badatelské podprůměrnosti, politice teroru a radila dokonce zbavit se jednoho z předních historiků ÚSTR Petra Blažka, který by mohl dělat potíže. Odboráři se bouří, podle ústavu jsou ale jejich reakce na uniklý mail přehnané.

Blaive působí v ústavu jako zaměstnankyně oddělení agendy rady a ředitele. Zároveň je členkou komise, která měla vybrat nejvhodnější kandidáty na post vedoucího oddělení zkoumání doby nesvobody. I když se sama nemohla účastnit pohovorů s kandidáty, posílala řediteli ÚSTR Zdeňku Hazdrovi a jeho 1. náměstkovi Ondřeji Matějkovi mail, v němž doporučuje, koho vybrat. Jenže kopie omylem dorazila do schránek dalším 47 zaměstnancům ústavu.

„Taky napíšu pro Zdeňka co jsem vám, Ondřeji, už řekla: že jestli nabereme Pavla Suka do vedení druhé světové války budeme pokračovat v badatelské (pod)průměrnosti pro kterou je Ústav bohužel zatím znám. Proto bych doporučila toho Němce i když nevypadá jako diktátor. Aspoň je velmi tradiční (až moc na můj vkus) a nebude je tematicky šokovat. A nebude možné kritizovat jeho akademickou úroveň. Jestli se obáváme, že Blažek a spol. jim udělají potíže, doporučuji zbavit se Blažka, nikoliv toho Mohna... ta politika teroru mne začíná skutečně nudit. (!) Moc zdravím! Muriel,“ píše historička vedení ústavu. Hodnotí přitom dva kandidáty – Pavel Suk je interní doktorand z Fakulty sociálních věd UK v Praze a Volker Mohn odborný pracovník Heinrich Heine Universität v Düsseldorfu.

„Hromadným rozesláním e-mailu došlo k zásadnímu narušení probíhajícího výběrového řízení, které je proto nutné považovat za manažersky nezvládnuté a tím případné výsledky snadno soudně napadnutelné,“ reagují odbory.

Právě způsob, kterým Blaive mluví nejen o samotném výběrovém řízení, ale i o možném konci Petra Blažka, nadzdvihl odboráře.

„Podle našeho názoru jasně dokládá (citovaná zpráva – pozn. red.) dlouhodobé klientelistické praktiky současného vedení ÚSTR, proti nimž tímto protestujeme,“ píší ve své otevřené výzvě, s níž se obracejí na Senát, tři odborové organizace.

„Hromadným rozesláním e-mailu došlo k zásadnímu narušení probíhajícího výběrového řízení, které je proto nutné považovat za manažersky nezvládnuté a tím případné výsledky snadno soudně napadnutelné. Současně se Muriel Blaive ve služebním e-mailu vyjadřuje bez jakékoliv řídící kompetence k dosaženým výsledkům zaměstnanců ÚSTR a personálním otázkám. Dokonce doporučuje propuštění konkrétního zaměstnance. Upozorňujeme, že v současné době probíhá v ÚSTR hromadné propouštění zaměstnanců (celkem 22 osob), které považujeme za nezákonné. Dodáváme, že uvedeného zaměstnance, historika Petra Blažka, se toto hromadné propuštění sice netýká, ale v nedávné době obdržel pracovní výtku s hrozbou výpovědi, ačkoliv patří k nejvíce publikujícím a nejznámějším historikům v ústavu,“ dodávají odboráři.

Odboráři vedou permanentní válku, říká mluvčí

Blažek je předsedou jedné z odborových organizací ÚSTR a současné vedení ústavu dlouhodobě kritizuje. Mailová korespondence proto znovu rozdmýchala boj, který odboráři svádí s vedením instituce. Místo bádání se tak ústav i nadále věnuje nekončícím sporům.

„Muriel Blaive je členkou výběrové komise, poslala svůj osobní názor, nic víc. Omylem se dostal do rukou i řadě dalších zaměstnanců. Proč z toho odbory dělají tak zásadní věc, nevím. Oni prostě vedou permanentní válku,“ je přesvědčený mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Ten nepředpokládá, že by výběrové řízení bylo výroky historičky jakkoliv ohroženo.

Také z vyjádření Ryjáčka je patrné, že situace, která v ÚSTR panuje, nemá rychlé řešení: „Můj názor je ten, že když si porovnáte styl vyjadřování odborářů, kteří o ředitele například veřejně tvrdí, že je bolševik, je toto ještě velmi slabý odvar. Ta aféra nám všem strašně ztěžuje práci, ale rychlý návod na řešení asi není. Když je někdo umanutý, jak můžete jeho umanutost léčit?“

'Je to hloupé a nepříjemné. Blaive je to velmi líto'

Šéf ústavu Hazdra je tento týden na dovolené, Blaive zase v minulých dnech podstoupila operaci. Ani jeden z nich se tak k poslednímu sporu nemůže vyjádřit a řešení přijde nejdříve příští týden.

Hádky se teď snaží utišit Hazdrův 1. náměstek Ondřej Matějka, pro kterého byl mail původně určen.

„Je to hloupé a nepříjemné, samozřejmě to budeme řešit, až se pan ředitel vrátí z dovolené a Muriel Blaive z nemocnice. Já ty názory, které psala, ani nesdílím, což jsem už zaměstnancům řekl. Je to její osobní názor, kterým se ale budeme zabývat. Ostatně jako vším, co porušuje etický kodex. Ta věc se neměla stát, je jí to velmi líto,“ říká Matějka.

Hazdru po návratu z dovolené nečeká lehká práce. Odbory žádají vedení ústavu, aby kvůli uniklé komunikaci výběrové řízení zrušilo. A připomínají, že ÚSTR v současné době čelí soudní žalobě ve věci jiného výběrového řízení. „Upozorňujeme, že tato důkladně zpracovaná žaloba vedle jiného uvádí konkrétní případy korupčního jednaní, ke kterému došlo mezi paní Muriel Blaive a představiteli současného vedení, včetně některých členů rady ústavu,“ uzavírají v uzavřené výzvě pro Senát odboráři.

Sdílet:

Hlavní zprávy