Komisař OSN kárá Bulharsko za jednání s migranty

Uprchlická krize

Komisař OSN kárá Bulharsko za jednání s migrantyNOVÉ
Svět

Echo24

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes obvinil Bulharsko ze systematického porušování lidských práv, kterého se dopouští kriminalizováním migrantů. V prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že tato politika „vyvolává vážné obavy, zda se (bulharský) stát řídí mezinárodním právem“. Mluvčí bulharského ministerstva vnitra v reakci podle agentury Reuters konstatovala, že prohlášení vysokého komisaře „plně neodpovídá objektivní situaci týkající se žadatelů o azyl“ v Bulharsku.

Za zvláště znepokojivé Husajn označil skutečnost, že „významné a vlivné veřejně činné osobnosti vyjadřují podporu nelegálním ozbrojeným skupinám občanů, které bezostyšně honí migranty podél některých úseků bulharsko-tureckých hranic“.

„Jedním z nejzávažnějších problémů je, že prakticky všichni lidé, kteří vstoupí do Bulharska neregulérním způsobem, jsou jako samozřejmost zadržováni,“ zdůraznil vysoký komisař.

„A co je ještě horší, mohou být rovněž souzeni a uvězněni – na rok i na delší dobu -, jestliže se pokusí zemi opustit. Opuštění země je přitom kriminalizováno v rozporu s mezinárodně garantovaným právem každého na svobodné opuštění země, včetně své vlastní,“ dodal Husajn.

Bulharský migrační úřad uvedl, že s uprchlíky se zachází v souladu se zákonem, který stanoví patřičná pravidla postupu. „Cizinec žádající mezinárodní ochranu může být dočasně a na co nejkratší možnou dobu ubytován v některém uzavřeném středisku ke zjištění nebo ověření jeho totožnosti či v případě nutnosti k ochraně národní bezpečnosti a veřejného pořádku,“ sdělil úřad. Odmítl přitom, že by v některém ze čtyř středisek pro migranty otevřeného typu byl někdo zadržován násilím, a dodal, že nemá informace o porušování lidských práv.

Husajn ve svém prohlášení rovněž poukázal na další stížnosti, které se týkají zatlačování migrantů zpět do sousedních zemí nebo fyzického násilí a okrádání, jehož se na migrantech údajně dopouštějí příslušníci bulharských bezpečnostních složek.

Od uzavření takzvané balkánské migrační trasy vedoucí z Řecka přes Makedonii a Srbsko do Evropské unie začátkem roku čelí Bulharsko zvýšenému počtu uprchlíků, kteří míří na Západ přes jeho území.