1 Uprchlická krize

Komisař OSN kárá Bulharsko za jednání s migranty

, NOVÉ

Témata: , ,

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes obvinil Bulharsko ze systematického porušování lidských práv, kterého se dopouští kriminalizováním migrantů. V prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že tato politika „vyvolává vážné obavy, zda se (bulharský) stát řídí mezinárodním právem“. Mluvčí bulharského ministerstva vnitra v reakci podle agentury Reuters konstatovala, že prohlášení vysokého komisaře „plně neodpovídá objektivní situaci týkající se žadatelů o azyl“ v Bulharsku.

Za zvláště znepokojivé Husajn označil skutečnost, že „významné a vlivné veřejně činné osobnosti vyjadřují podporu nelegálním ozbrojeným skupinám občanů, které bezostyšně honí migranty podél některých úseků bulharsko-tureckých hranic“.

„Jedním z nejzávažnějších problémů je, že prakticky všichni lidé, kteří vstoupí do Bulharska neregulérním způsobem, jsou jako samozřejmost zadržováni,“ zdůraznil vysoký komisař.

„A co je ještě horší, mohou být rovněž souzeni a uvězněni – na rok i na delší dobu -, jestliže se pokusí zemi opustit. Opuštění země je přitom kriminalizováno v rozporu s mezinárodně garantovaným právem každého na svobodné opuštění země, včetně své vlastní,“ dodal Husajn.

Bulharský migrační úřad uvedl, že s uprchlíky se zachází v souladu se zákonem, který stanoví patřičná pravidla postupu. „Cizinec žádající mezinárodní ochranu může být dočasně a na co nejkratší možnou dobu ubytován v některém uzavřeném středisku ke zjištění nebo ověření jeho totožnosti či v případě nutnosti k ochraně národní bezpečnosti a veřejného pořádku,“ sdělil úřad. Odmítl přitom, že by v některém ze čtyř středisek pro migranty otevřeného typu byl někdo zadržován násilím, a dodal, že nemá informace o porušování lidských práv.

Husajn ve svém prohlášení rovněž poukázal na další stížnosti, které se týkají zatlačování migrantů zpět do sousedních zemí nebo fyzického násilí a okrádání, jehož se na migrantech údajně dopouštějí příslušníci bulharských bezpečnostních složek.

Od uzavření takzvané balkánské migrační trasy vedoucí z Řecka přes Makedonii a Srbsko do Evropské unie začátkem roku čelí Bulharsko zvýšenému počtu uprchlíků, kteří míří na Západ přes jeho území.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.