Hlídky důchodců vytáhly do boje za robota ze Sibiře

Hlídky důchodců vytáhly do boje za robota ze Sibiře
Blogy

Miro Kern

Chodím tam hlavně ráno, opisuje místní televizi slovenský senior své nové pracovní zvyklosti. Stejně bych se doma nudil, vysvětluje proč v obchodech s potravinami opisuje cenovky a podezřelá čísla hlásí své centrále. Staříka si ale nenajal obchodní řetězec, aby sledoval ceny konkurence. Stal se součástí mašinerie, která se na Slovensku rozjela dva měsíce před parlamentními volbami.

Rozběhl ji premiér Robert Fico, který snížil DPH na některé základní potraviny z 20 na 10 procent. Polovina národa se těší, druhá spekuluje, proč zlevnilo čerstvé kuře od Babiše a ne mražené od Babiše (jiné kuře na Slovensku v podstatě nekoupíte). A hlavně proč je levnější nezdravé vepřové a na ovoce či zeleninu Fico daň nesnížil. Nejjednodušší odpověď by byla, že si voliči jeho Směru více pochutnají na domácí huspenině, než na avokádové pomazánce.

To je ovšem jen začátek příběhu. Aby prostý lid nešidily zlé zahraniční obchodní řetězce, s nimiž Fico navenek roky bojuje a prosazuje domácí potraviny, do akce zapojil seniorské hlídky. S Jednotou důchodců na Slovensku a zástupci zemědělců a prodejců Fico sepsal memorandum, v němž se píše o „potravinové bezpečnosti“ Slovenska. Obchodníci se v něm zavazují, že určitě promítnou snížení daně do cen potravin. Podepsali také, že pustí do prodejen dvojčlenné důchodcovské hlídky, aby ceny „monitorovaly“. A hlídky od druhého ledna skutečně vyrazily do obchodů.

Představa dvojic důchodců vybavených kalkulačkami z čínského tržiště, diáři a propiskami působí na první pohled zábavně. Ve skutečnosti je to ale jeden z prvních náznaků orbanizace, nebo polonizace Slovenska, kde stejně jako u severního a jižního souseda vládne prakticky bez kontroly jedna strana. Fico samozřejmě výkonů Viktora Orbána a Jarosława Kaczyńského nedosahuje a na rozdíl od nich velmi dobře dokáže odhadnout míru kam až může, aby do ulic nevyhnal své odpůrce. Důchodcovské hlídky a jednotný souhlas zemědělců s obchodníky, že Ficovi potáhnou předvolební kampaň, je ale ukázkou toho, že si Fico dokáže vytvořit svoji Národní frontu a že mu vše hladce projde.

Jeden z mých známých o Ficovi již léta hovoří jako o robotovi ze Sibiře. Je chladný, odolný, efektivní, nelítostný a nedělá téměř žádné chyby – na rozdíl od Orbána a Kaczyńského. Funguje to a už se začínají objevovat první předpovědi, že robot bude na Slovensku i po březnových volbách vládnout sám.

Související články