Umělci kritizovali Zemana, Ovčáček mluví o Antichartě. Ozval se i Babiš

Vyhlašování cen Anděl

Umělci kritizovali Zemana, Ovčáček mluví o Antichartě. Ozval se i BabišAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

V útok na prezidenta se proměnil slavnostní večer udělování cen Anděl v pražském Hudebním divadle Karlín. V přímém přenosu totiž opakovaně zazněla kritika Miloše Zemana. Toho se hned na Twitteru zastal jeho mluvčí Jiří Ovčáček: vystoupení zpěváků v ČT přirovnal k Antichartě, tedy umělcům, kteří v roce 1977 v Národním divadle odsoudili signatáře Charty 77. S žádostí o vysvětlení se na Davida Kollera následně obrátil podle Parlamentnílisty.cz i ministr financí Andrej Babiš, kterého zpěvák rovněž kriticky zmínil. 

Hlava státu byla nejprve kritizovaná z úst zpěvačky Lenky Dusilové v rámci jejího hudebního vystoupení. V jeho závěru si vzala do ruky papírek a do hudby přečetla připravené prohlášení. „Nesouhlasíme s tím, že se prezident v rámci svého úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím nebojte se dát najevo svůj názor,“ uvedla doslova. Později s ní souhlasila i Klára Vytisková, která se stala zpěvačkou roku. „S Lenkou souhlasím,“ pronesla, když přebírala ocenění.

S kritikou Zemana pak přišel i David Koller, jehož Album ČeskosLOVEnsko získalo cenu Anděl v kategorii album roku 2015, a pak byl ještě také vyhlášen zpěvákem roku. „Byl bych rád, kdyby nás vláda netahala na východ. Ať už je to pan Babiš, Klaus nebo dokonce soudruh Zeman,” prohlásil. 

Ovčáček přirovnal vystoupení k Antichartě 

Na kritiku hudebníků reagoval vzápětí ve 21.25 na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,” napsal v jasném odkazu na Antichartu umělců v roce 1977.

Babiš píše Kollerovi

S reakcí neotálel ani ministr financí Andrej Babiš. Ten hned ještě v noci podle Parlamentnílisty.cz poslal Davidovi Kollerovi ostrou sms. Server přináší toto její znění: „Zdravím, pane Kollere. Gratuluji k Andělům, mrzí mě, že mě řadíte ke Klausovi a Zemanovi. Že inklinuju na východ? Já tam nepodnikám! Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy.“ S dovětkem, že žádá zpěváka, aby nelhal. Zároveň ho prý zve na kávu, kde mu nabízí vše vysvětlit.

Ráno pak podle serveru následovala další Babišova sms: „Dobré ráno, tak doufám, že jste to dobře oslavili. Posílám album fotek ze Spojených států. A čekám, že mi odpovíte.“

Na zpěvákově oficiální facebookové stránce se zatím v neděli dopoledne objevilo jen krátké poděkování fanouškům, pod kterým se pochopitelně rozběhla rozsáhlá diskuse.

 

Tak díky! Vidíme se na koncertech...

Zveřejnil(a) David Koller dne  10. duben 2016

Držitelé cen Akademie populární hudby za rok 2015

Skupina roku: Kryštof

Zpěvák roku: David Koller

Zpěvačka roku: Klara

Objev roku: Barbora Poláková

Album roku: ČeskosLOVEnsko (David Koller)

Skladba roku: Nafrněná (Barbora Poláková)

Videoklip roku: Tragédie u nás na vsi (Aneta Langerová)

Nejprodávanější deska roku: Srdcebeat (Kryštof)

Síň slávy: Michal Pavlíček

Skupina 25letí: Lucie

Zpěvák 25letí: Dan Bárta

Zpěvačka 25letí: Lucie Bílá