1

Smutné Vánoce v Česku: Děti bez rodičů, rodiče bez dětí

Vánoce, svátky klidu, čas zastavit se z každodenního spěchu či konečně také strávit čas pohromadě s nejbližšími. Pro mnohé je to samozřejmost, o které není třeba dále přemýšlet. Buďme vděční, pokud to platí i ve vašem případě, protože stačí málo, aby tomu tak vůbec nebylo.

Zdaleka ne každý může trávit Vánoce způsobem popisovaným v úvodní větě. U řady rodičů i dětí bohužel zůstává u zbožného přání. Důvodů, proč tomu tak je, může být x. V tomto článku bych se chtěl ale věnovat především odloučení rodičů od dětí.

Česko toleruje únosy dětí do zahraničí

V době všeobecného veselí a radosti se totiž na takové lidi často zapomíná. Ať už jsou to rodiče nebo děti, Vánoce jsou pro ně naopak časem velkého smutku, osamocení a stesku. Jediné, co můžou, je vzpomínat na chvíle, kdy ještě mohli vídat své děti, a vše bylo stále v pořádku. Srdcervoucích případů, kdy byly děti násilně odloučeny od rodičů, nalezneme tisíce.

V tomto roce mě hluboce zasáhl např. případ pana Otakara Zatřepálka. Jeho bývalá partnerka mu utekla s dítětem na Slovensko. Nyní vede už několik let o dítě vleklý spor. Těžko říci, jak dlouho bude právní bitva ještě trvat. Rozhodnutí soudů jsou pro matku dítěte cárem papíru. Není sám, otců s podobným příběhem najdeme v Česku stovky, ba tisíce.

Norsko sebralo děti Michalákovým

Problematice otců bojujících o vlastní děti se věnuji už dlouho. Je třeba ale dodat, že obětí soudní zvůle jsou i matky. Děsivý případ Evy Michalákové, které byly norskou sociálkou bezdůvodně odebrány děti, už v Česku vešel dostatečně ve známost. Kdo ale sám něco takového nezažil na vlastní kůži, asi nepochopí, co musela tato žena zažívat a jaké to je trávit Vánoce bez vlastních dětí.

Navíc je třeba mít na paměti, že kromě rodičů strádají i děti samotné. Případ Evy Michalákové také bohužel není ojedinělý. Tisíce dalších rodičů by mohly vyprávět prakticky totéž. Bohužel, z řady rozsudků vyplývá, že pro soudy je zájem dětí na posledním místě. A já se ptám, proč?

Vánoční svátky by měly být časem radosti a naděje, neměli bychom ale zapomínat na ty, kterým je upíráno vídat své nejbližší. Právě proto jsou pro mě Vánoce kromě jiného i časem vzpomenutí. Vzpomínám na všechny, kteří byli postiženi špatnými rozhodnutími soudů a vůbec na všechny násilně zpřetrhané vztahy mezi rodiči a dětmi.  

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.