,Dostaneš byt, práci. Je to na tobě.‘ Takhle uplácí kmotři v Mostě

Mostecká korupční aféra

,Dostaneš byt, práci. Je to na tobě.‘ Takhle uplácí kmotři v MostěNOVÉ
Domov

oj Echo24

Severočeským Mostem otřásá korupční aféra. Figurují v ní místní politici, kteří se pokusili uplatit zastupitele z hnutí Severočeši Most. Blíže neurčení zástupci stran ANO, KSČM a Sdružení Mostečané Mostu se ho postupně pokusili získat nabídkou práce nebo bytu, informuje Deník.

Kmotrovské prostředí v mostecké politice popisuje článek Deníku s přepsanými nahrávkami rozhovorů, při kterém se jednotlivě zástupci Sdružení Mostečané Mostu (SMM), ANO a KSČM snaží nejrůznějšími způsoby uplatit zastupitele za hnutí Severočeši Most a hodlali při tom použít i vidinu nového bytu či funkce. Jejich cíl má být utvoření nové vládnoucí koalice, ke které měl právě jediný zastupitel pomoci.

„Máme pro tebe práci, máme pro tebe byt a dostal bys i představenstvo dopravního podniku, a co by sis ještě řekl.“

„Dvacet jednička je jasná, deset Sdružení Mostečané Mostu, šest KSČM, pět ANO. Ty by jsi byl čtyřiadvacítka,“ sčítá podle Deníku na nahrávce hlasy zastupitelů politik z KSČM. „Máme to doopravdy okaučovaný, že by to mohlo projít. Je teď na tobě, jak se zachováš. Byl bych rád, abys dopil kafe, já tě k sobě posadím do auta a někam spolu odjedeme. Tady jednat nebudeme. Budou tam čekat dva moji kolegové, kteří ti to dají černý na bílým. Máme pro tebe práci, máme pro tebe byt a dostal bys i představenstvo dopravního podniku, a co by sis ještě řekl.“

Dva zmínění kolegové jsou členové stran ANO a SSM. „A kdo mi nabízí tu práci?“ zeptal se politik za Severočechy Most. „Nebudu ti teď nic říkat. Pojď se mnou do auta a odvezu tě tam. Uvidíš, že to není žádný podvrh,“ trval na svém komunistický politik. V autě mu pak podle Deníku zopakoval výhody a řekl mu, že bude moci konečně dělat slušnou politiku pro lidi a vstoupit do některé z etablovaných stran.

Čtěte také: V Mostě se nečekaně rozpadla koalice na magistrátu

Babiš zachránil Prahu, v Mostě to nestihl

„Srovnej si to v hlavě, jak chceš, doopravdy záleží jen na tobě,“ uvedl prý s tím, že mu ambice lanařeného politika potvrdil i významnější člen KSČM. „Není tajemství, že jste v tíživé životní situaci,“ řekl po příjezdu do jiné budovy člen SMM politikovi za Severočechy, který potvrdil, že sháněl byt a má dluhy. „Říkám, v čem umím pomoci, pokud se to na zastupku otočí, tak budou místa v dopravním podniku. Umím pomoc s bytem,“ pokračoval muž ze Sdružení Mostečané Mostu. „Rozhodněte se tak, jak budete potřebovat, ale aby to bylo rozhodnutí pevný.“

Údajné uplácená mezi mosteckými politiky začala vyšetřovat policie.

Mezitím se ke schůzce přidal i člen ANO, za společného smíchu prý zastupitele za Severočechy všichni tři muži ujišťovali v tom, že na něj netlačí, ale zároveň prosí o diskrétnost. Člen Severočechů slíbil, že nabídku zváží. „Jsi veřejný činitel, je to zásadní rozhodnutí,“ pokračoval pak v autě znovu člen KSČM. „Buď v klidu, ta situace má řešení. Buď se k tomu postavíš rozumně (nedopovězeno)…, je to na tvém zvážení.“

Nahrávka je podle Deníku autentická, trvá hodinu a půl a jednotliví politikové včetně současných i bývalých radních jsou na ní prý snadno identifikovatelní. Celý článek zde.

Údajné uplácená mezi mosteckými politiky začala vyšetřovat policie. „Na případu pracuje oddělení hospodářské kriminality,“ uvedla pro ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková s tím, že impulsem byly informace v médiích.