Video: Křik lidí, ležící těla a chaos po útoku v Berlíně

Útok v Berlíně

Video: Křik lidí, ležící těla a chaos po útoku v BerlíněNOVÉ
Záběry z místa útoku. Foto: Reprofoto: Napak / Youtube
Svět

ls Echo24

Záhy po útoku se na sociálních sítích i na kanálu Youtube začaly objevovat záběry z místa tragického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Na videu natočeném bezprostředně po útoku je vidět zoufalství lidí, kteří se snaží pomáhat zraněným návštěvníkům. Útok zatím nepřežilo 12 lidí a dalších 48 je zraněných, uvádí německá policie.

Video pořízené pár vteřin po smrtelném útoku na náměstí Bretscheidplatz, ukazuje mrazivou atmosféru, která postihla všechny návštěvníky vánočního trhu. Autor videa prochází místem útoku a natáčí zraněné, ke kterým se sklánějí kolemjdoucí a snaží se jim pomoci. V dálce přes křik lidí jsou jasně slyšet zvuky přijíždějící policie a záchranných služeb.

Svědci útoku, kteří byli v těsné blízkosti vánočních trhů, byli útokem zdrceni. Podle mnohých bylo na místě spousta krve a těla lidí ležela nehybně na zemi. Spousta návštěvníků byla také zraněna padajícími troskami z dřevěných stánků. „Ten blázen vjel přímo do stánků. Lidé začali křičet. Bylo to krveprolití,“ řekl pro Bild očitý svědek.

Jeden ze svědků Mike Fox měl obrovské štěstí. Podle jeho slov ho rozjetý kamion minul o zhruba tři metry. „Bylo to určitě úmyslné,“ řekl Fox pro The Independent a dodal, že po incidentu pomáhal ostatním zraněným lidem.

Úmyslný útok

Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že řidič, který v pondělí večer na vánočním trhu v Berlíně najel do lidí, navedl nákladní vůz do davu úmyslně. Policie to v úterý ráno uvedla na twitteru. Nákladní vůz, který vjel na trh na náměstí Bretscheidplatz v západní části Berlína, podle německých médií řídil Navid B., který do země přišel jako uprchlík z Pákistánu. V kabině vozu policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem.

O pondělním incidentu nyní policie na twitteru poprvé informuje jako o „pravděpodobně teroristickém útoku“. Úřady dosud oficiálně neoznámily, že šlo o úmyslný teroristický útok, podle agentury DPA ale už vyloučily, že šlo o nehodu.

Už v pondělí večer ministr vnitra Thomas de Maiziére uvedl, že hodně nasvědčuje tomu, že šlo o útok. Ministr vnitra nejlidnatější spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger dnes uvedl, že na základě dosavadních informací vychází z toho, že na berlínském vánočním trhu se odehrál teroristický útok.

Čtěte také:

Berlín po útoku: policie udělala razii na uprchlické ubytovně