Zdědí Samsung. Na dani zaplatí 6 miliard dolarů

Daň z dědictví

Zdědí Samsung. Na dani zaplatí 6 miliard dolarů
Krátké zprávy

Echo24

Dědicové jihokorejské společnosti Samsung budou muset zaplatit jednu z největších dědických daní vůbec. Mohlo by se jednat až o šest miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters poté, co byl dvaasedmdesátiletý majitel společnosti Lee Kun-hee hospitalizován v nemocnici po infarktu.

Stále se rozšiřující společnost Samsung, jejíž výnosy tvořily v roce 2012 více než čtvrtinu jihokorejského nominálního HDP, má svou největší finanční oporu v dceřiné firmě Samsung Electronics, jedné z největších výrobců chytrých telefonu na světě. Dále pak v pojišťovně Samsung Life Insurence, která působí v několika zemích světa. Dohromady mají aktiva těchto firem v rukou nejstaršího majitele cenu 13 bilionů wonů, v přepočtu kolem 12,7 miliardy dolarů.

Jihokorejská padesátiprocentní dědická daň se řadí mezi jednu z nejvyšších na světe, ve Spojených státech je např. čtyřicet procent. Kontrola nad podíly v jednotlivých dceřiných firmách je z hlediska managementu klíčová, je však vysoce pravděpodobné, že dědici Lee Kun-heea budou hledat různé cesty, jak vysokou daň alespoň částečně obejít.

Typickou strategií ve snaze snížit částku dědické daně je upravit hodnotu aktiv ještě před skutečným naplněním dědictví (resp. smrtí původního majitele) s využitím odpočitatelných položek, jež umožňuje platná legislativa. Otázkou je, zda takový efekt není ve světle obří částky 6 bilionů wonů zanedbatelný, soudí jeden z oslovených účetních expertů. Další možností je část aktiv v předstihu převést ve formě daru. „Jakmile předseda představenstva Lee zemře, možnost jakéhokoli snížení dědické daně (s pomocí kreativního účetnictví) končí,“ podotýká.

V budoucnu by mohla vysoká dědická daň potrápit i další významné jihokorejské společnosti, v jejímž čele stojí muži vysokého věku - konkrétně by se mohlo jednat o Huyndai Motor Group nebo Doosan Group, pod kterou spadá také společnost ŠKODApower.