Myslíš jinak, musíme tě zničit

Myslíš jinak, musíme tě zničit 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Německo je dnes klíčová země Evropské unie, hospodářsky, politicky i civilizačně, zvlášť pro své sousedy. Neznám příklad jiné země, z níž by čtyři politické nadace udržovaly v České republice své zastoupení. Německými mediálními radami (nepřesně, ale to je teď vedlejší) argumentují autoři návrhu zákona, jímž by se členové českých mediálních rad vybírali nikoliv v parlamentu, ale skupinou neziskových organizací. Z Německa jsme na začátku 90. let opsali tripartitu. Takových příkladů měkké síly made in Germany by se dala snést řada. Je důležité vývoj u sousedů sledovat.

Píši tu už asi rok o posunu Německa k neliberální, dogmatické společnosti, který osvětlila a urychlila takzvaná uprchlická krize. Zhruba od loňského podzimu se občas dějí případy zastrašování nekonvenčních jednotlivců, takových, kteří ve veřejném prostoru mají co ztratit.

O tomto víkendu to trefilo internetový server Tichyʼs Einblick (TE), s nímž mimochodem Echo příležitostně kooperuje. TE založil Roland Tichy, předseda Nadace Ludwiga Erharda a donedávna šéfredaktor renomovaného týdeníku Wirtschaftswoche. Dvojkou v TE je Fritz Goergen, kdysi mj. volební manažer jistého Hanse-Dietricha Genschera a také jednatel liberální Nadace Friedricha Naumanna. Jsou to zastánci klasického liberalismu, v záhlaví TE ostatně stojí: „Liberálně-konzervativní názorové strany.“ TE je jedním ze dvou médií, která jsou na úrovni, prosta národoveckých či nahnědlých barev, ale přitom zásadně kritická ke kancléřce Angele Merkelové, k její pasivně odevzdané přistěhovalecké politice i ke způsobu, jakým roky „zachraňovala“ euro. Druhý takový server se jmenuje Osa dobra (Achse des Guten), vede ho Henryk Broder.

Už to je u tak ohromné země podivný nepoměr mezi poptávkou a nabídkou. A ještě podivnější je, že ani s těmito dvěma náznaky plurality mnoho jejich oponentů neumí žít. Tuto neděli TE zveřejnil text externího přispěvatele s názvem: „Proč byste se neměli pouštět do debat s psychopatologicky nemocnými zeleno-levicovými dobroději.“ Název o obsahu říká všechno. Textu si všiml kreativec z agentury pro sociální média TLGG Mathias Richel. Na Twitteru oznámil, že kvůli tomuto článku na TE vystupuje z podnikatelské sítě XING, což je zpoplatněný server pro podnikatele v Hamburku.

XING si coby vedlejší divizi před časem postavil zpravodajský a diskusní portál, jehož vydavatelem (pozor, vydavatel nerovná se majitel) je právě Tichy. Richel vyzval k odchodu od XING i další podnikatele, aby nesubvencovali „novou pravici“, což v dnešní němčině znamená neofašisty – a těmi TE opravdu není.

Co se v následujících hodinách dělo mezi XING a Tichym, nevíme, ale Richelův pokus přinutit XING, aby Ticheho propustil z práce, bohužel vyšel. Nejprve Tichy ze svého blogu jmenovaný článek s omluvou stáhl, o den později s politováním oznámil odchod z místa vydavatele XING NEWS, prý s ohledem na prosperitu firmy a na její zaměstnance. Máme tu dokonanou profesní vraždu.

Už v prosinci se druhý zmíněný portál, Osa dobra, stal předmětem kampaně jiného kreativce z jiné agentury. Ten se ani neobtěžoval navléknout svou nechuť na nějaký konkrétní článek, ale postaral se o to, aby zprostředkovatelé reklamy rozvázali s osou spolupráci, a server se na pár dní ocitl úplně bez inzerce. Obě agentury, v nichž pracují pozorní strážci internetu, dostávají zakázky od spolkových ministerstev, Richel z TTLG je dokonce členem vládní sociálnědemokratické strany a její odborné komise pro digitální éru.

Dvě roviny té kauzy mají přesah za německé hranice. Za prvé to je další příklad (o podobném nátlaku přes sociální sítě z USA psal na tomto místě před dvěma dny Martin Weiss) spojenectví mezi multi-kulti úderkou a velkým byznysem. Kdyby se XING této synergie neobával, kdyby nemohl důvodně předpokládat, že se firmy dnes částečně z konformismu a částečně na společném ideovém základě k bojkotu mohou přidat, asi by se Ticheho tak chvatně nezbavoval. U nás si ostatně stejné denunciační cvičeníčko vyzkoušely Evropské hodnoty u České spořitelny – a zafungovalo jim to. Společenství mezi částí byznysu a progresivními aktivisty by mohlo do budoucna vést ke stejně nezvyklým aliancím konzervativců s populisty, v hospodářské politice často levicovými. Radši nedomýšlet.

Za druhé: snad ještě v lednu do Německa (a do Francie) přijde z Ameriky známý internetový portál Breitbart, jehož bývalý šéf Steve Bannon pracuje na důležité pozici u Donalda Trumpa. Breitbart je úplně jiné kafe než TE, před pár dny například publikoval fake news o tom, jak arabští mladíci při silvestrovské oslavě v Dortmundu zapálili starobylý kostel. Ve skutečnosti jedna rachejtle náhodou zapálila fólii na lešení kostela a požár byl uhašen v řádu minut. Takže levicovým exorcistům na internetu se jejich netolerance vůči TE a názorům ještě před pár lety úplně běžným a přijímaným může vymstít. Poptávka po psaní proti mainstreamu je, a když se nedovolí psát proti mainstreamu z normálních pozic normálním lidem, přijdou rabiáti.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články