1

Myslíš jinak, musíme tě zničit

Témata: ,

Německo je dnes klíčová země Evropské unie, hospodářsky, politicky i civilizačně, zvlášť pro své sousedy. Neznám příklad jiné země, z níž by čtyři politické nadace udržovaly v České republice své zastoupení. Německými mediálními radami (nepřesně, ale to je teď vedlejší) argumentují autoři návrhu zákona, jímž by se členové českých mediálních rad vybírali nikoliv v parlamentu, ale skupinou neziskových organizací. Z Německa jsme na začátku 90. let opsali tripartitu. Takových příkladů měkké síly made in Germany by se dala snést řada. Je důležité vývoj u sousedů sledovat.

Píši tu už asi rok o posunu Německa k neliberální, dogmatické společnosti, který osvětlila a urychlila takzvaná uprchlická krize. Zhruba od loňského podzimu se občas dějí případy zastrašování nekonvenčních jednotlivců, takových, kteří ve veřejném prostoru mají co ztratit.

O tomto víkendu to trefilo internetový server Tichyʼs Einblick (TE), s nímž mimochodem Echo příležitostně kooperuje. TE založil Roland Tichy, předseda Nadace Ludwiga Erharda a donedávna šéfredaktor renomovaného týdeníku Wirtschaftswoche. Dvojkou v TE je Fritz Goergen, kdysi mj. volební manažer jistého Hanse-Dietricha Genschera a také jednatel liberální Nadace Friedricha Naumanna. Jsou to zastánci klasického liberalismu, v záhlaví TE ostatně stojí: „Liberálně-konzervativní názorové strany.“ TE je jedním ze dvou médií, která jsou na úrovni, prosta národoveckých či nahnědlých barev, ale přitom zásadně kritická ke kancléřce Angele Merkelové, k její pasivně odevzdané přistěhovalecké politice i ke způsobu, jakým roky „zachraňovala“ euro. Druhý takový server se jmenuje Osa dobra (Achse des Guten), vede ho Henryk Broder.

Už to je u tak ohromné země podivný nepoměr mezi poptávkou a nabídkou. A ještě podivnější je, že ani s těmito dvěma náznaky plurality mnoho jejich oponentů neumí žít. Tuto neděli TE zveřejnil text externího přispěvatele s názvem: „Proč byste se neměli pouštět do debat s psychopatologicky nemocnými zeleno-levicovými dobroději.“ Název o obsahu říká všechno. Textu si všiml kreativec z agentury pro sociální média TLGG Mathias Richel. Na Twitteru oznámil, že kvůli tomuto článku na TE vystupuje z podnikatelské sítě XING, což je zpoplatněný server pro podnikatele v Hamburku.

XING si coby vedlejší divizi před časem postavil zpravodajský a diskusní portál, jehož vydavatelem (pozor, vydavatel nerovná se majitel) je právě Tichy. Richel vyzval k odchodu od XING i další podnikatele, aby nesubvencovali „novou pravici“, což v dnešní němčině znamená neofašisty – a těmi TE opravdu není.

Co se v následujících hodinách dělo mezi XING a Tichym, nevíme, ale Richelův pokus přinutit XING, aby Ticheho propustil z práce, bohužel vyšel. Nejprve Tichy ze svého blogu jmenovaný článek s omluvou stáhl, o den později s politováním oznámil odchod z místa vydavatele XING NEWS, prý s ohledem na prosperitu firmy a na její zaměstnance. Máme tu dokonanou profesní vraždu.

Už v prosinci se druhý zmíněný portál, Osa dobra, stal předmětem kampaně jiného kreativce z jiné agentury. Ten se ani neobtěžoval navléknout svou nechuť na nějaký konkrétní článek, ale postaral se o to, aby zprostředkovatelé reklamy rozvázali s osou spolupráci, a server se na pár dní ocitl úplně bez inzerce. Obě agentury, v nichž pracují pozorní strážci internetu, dostávají zakázky od spolkových ministerstev, Richel z TTLG je dokonce členem vládní sociálnědemokratické strany a její odborné komise pro digitální éru.

Dvě roviny té kauzy mají přesah za německé hranice. Za prvé to je další příklad (o podobném nátlaku přes sociální sítě z USA psal na tomto místě před dvěma dny Martin Weiss) spojenectví mezi multi-kulti úderkou a velkým byznysem. Kdyby se XING této synergie neobával, kdyby nemohl důvodně předpokládat, že se firmy dnes částečně z konformismu a částečně na společném ideovém základě k bojkotu mohou přidat, asi by se Ticheho tak chvatně nezbavoval. U nás si ostatně stejné denunciační cvičeníčko vyzkoušely Evropské hodnoty u České spořitelny – a zafungovalo jim to. Společenství mezi částí byznysu a progresivními aktivisty by mohlo do budoucna vést ke stejně nezvyklým aliancím konzervativců s populisty, v hospodářské politice často levicovými. Radši nedomýšlet.

Za druhé: snad ještě v lednu do Německa (a do Francie) přijde z Ameriky známý internetový portál Breitbart, jehož bývalý šéf Steve Bannon pracuje na důležité pozici u Donalda Trumpa. Breitbart je úplně jiné kafe než TE, před pár dny například publikoval fake news o tom, jak arabští mladíci při silvestrovské oslavě v Dortmundu zapálili starobylý kostel. Ve skutečnosti jedna rachejtle náhodou zapálila fólii na lešení kostela a požár byl uhašen v řádu minut. Takže levicovým exorcistům na internetu se jejich netolerance vůči TE a názorům ještě před pár lety úplně běžným a přijímaným může vymstít. Poptávka po psaní proti mainstreamu je, a když se nedovolí psát proti mainstreamu z normálních pozic normálním lidem, přijdou rabiáti.

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.