Merkelová sepsula šéfa Facebooku: ‚A co nenávistné příspěvky?‘

Odposlechnutá debata v OSN

Merkelová sepsula šéfa Facebooku: ‚A co nenávistné příspěvky?‘NOVÉ
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se vítá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a výkonným ředitelem Facebooku Markem Zuckerbergerem. Foto: Foto: UN Photo/Kim Haughton
1
Svět

tv Echo24

Stolní mikrofon na summitu OSN zachytil soukromý rozhovor, který proběhl mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergerem. Merkelová na amerického miliardáře „zaútočila“ otázkou, zda společnost něco dělá s rasistickými a xenofobními příspěvky, kterými jsou v souvislosti s uprchlickou krizí Facebook i další sociální sítě zaplaveny, uvedla agentura Bloomberg.

Zuckerberg na Summitu OSN k udržitelnému rozvoji světě seděl s Merkelovou u jednoho stolu. Na otázku německé kancléřky, jaký je pokrok Facebooku v potlačování rasistických a xenofobních příspěvků, odvětil, že v téhle otázce zbývá ještě „udělat nějakou práci“.

„A pracujete na tom?“ zeptala se ho poté znovu Merkelová anglicky. „Ano,“ odpověděl Zuckerberg těsně předtím, než byl přenos ze stolního mikrofonu přerušen.

Německá vláda si už dříve stěžovala na to, že sociální sítě nedělají dost pro to, aby zastavily xenofobní projevy spojené s uprchlickou krizí, se kterou se musí v těchto dnech Evropa potýkat.

Čtěte také: Je příliš vstřícná, soudí Němci. Merkelové klesá popularita

Německo očekává, že do země přijde během tohoto roku na milion uprchlíků ze Sýrie, která je zmítána ozbrojeným konfliktem. Přestože je Německo vůči uprchlíkům otevřené, vyvolal velký počet uprchlíků také jistou nevoli, která je spojena právě s nenávistnými projevy.

V polovině září Facebook uvedl, že se v boji proti nenávistným příspěvkům na německé verzi sociální sítě spojí s neziskovou skupinou Voluntury Self-Monitoring of Multimedia Service Providers, která monitoruje internetová média a podezřelé nenávistné příspěvky. Informovala o tom agentura AFP.

Summit OSN k udržitelnému rozvoji, na němž ke konfrontaci došlo, probíhal v newyorském sídle OSN od 25. do 27. září a účastnilo se ho 150 nejvyšších představitelů států a vlád.

Čtěte také: Je příliš vstřícná, soudí Němci. Merkelové klesá popularita