Nejlepší česká golfistka Spilková pomáhá lidem s rakovinou

Nejlepší česká golfistka Spilková pomáhá lidem s rakovinouROZHOVOR 3
Domov

Echo24

Nejlepší česká golfistka, dvacetiletá Klára Spilková se rozhodla pomáhat ostatním. Už ve svých šestnácti začala spolupracovat s charitou – občanským sdružením Lymfom Help na podporu pacientů se zhoubným lymfatickým nádorem. A právě letos pořádá už 4. ročník Lymfom Help Golf Cup by Klára Spilková, který se bude konat 27. srpna na Karlštejn Golf resortu.

Jak jste se vůbec dostala ke golfu?

To byla hrozná náhoda, naši totiž golf nikdy sami nehráli. Snažili se najít sport pro mého staršího bratra, a protože jsme bydleli hned vedle golfového hřiště, tak to zkusili. No a nakonec jsem u toho skončila já. Byly mi tenkrát 4 roky. Nejdřív jsem se to snažila odpalovat sama a od 6 let jsem začala chodit na kurzy. Hrozně mě to bavilo, potkávala jsem se tam s ostatními dětmi a o to větší sranda to byla.

Děláte i jiné sporty?

Jsem sportovní typ, takže mě baví všechno možné. V zimě ráda lyžuju nebo běžkuju. A pak taky chodím ráda do posilovny.

Je potřeba mít v golfu svaly, když zmiňujete posilovnu?

Ne, jsem živým důkazem, že člověk nemusí být svalnatý, aby mohl hrát golf. Důležitá je hlavně vytrvalost.

Jak se dá skloubit život profesionální golfistky s tím osobním?

Tak tím, že jsem s tím začala už ve čtyřech letech, tak už jsem na to dost zvyklá a problémy mi to nedělá. Ale tak určitě mě občas mrzelo, že jsem nemohla jezdit se třídou na výlety. Ale ten golf byl prostě vždycky přednější. Trávím s ním 365 dní v roce a jsem ráda, sama jsem se tak rozhodla. Ale nejsem zase nějak nemocná! Jezdím i na dovolené.

A na jaké dovolené jezdíte nejraději?

Tak nejraději mám samozřejmě ty aktivní, většinou se snažím něco dělat, alespoň jezdit na poznávací výlety. Jsem totiž asi hrozný workoholik, nedokážu jen tak posedávat nebo polehávat na pláži. A když tak nad tím přemýšlím, tak vlastně jediná dovolená, kam jsem letěla letadlem a bez báglu, byl Boston. Jinak jsme vždycky jezdívali s našima někam autem – do Španělska, Francie. Příští měsíc jedu s přítelem do Chorvatska.

Jaký je váš životní cíl?

Být nejlepší golfistka na světě. A daří se to pomalu, ale snad jistě. Nejvíc produktivní věk je 25-30 let, takže mám ještě čas. Jinak z toho normálního života – loni jsem dostudovala gymnázium a chtěla bych možná ještě někam pokračovat. U golfu bych chtěla zůstat, ať už jako aktivní hráčka nebo později třeba jako trenérka nové generace. A pak samozřejmě i rodina.

A co nějaké zdravotní problémy?

Ty mě zatím naštěstí nepotkaly. Většinou bývají problémy se zády, nebo s golfovým loktem. Proto chodím hodně na rehabilitace a fyzioterapie. Snažím se udržovat a předcházet tím zraněním

Proč jste si vybrala zrovna podporu občanského sdružení Lymfom Help?

Holky z tohoto sdružení už delší dobu pořádaly golfové turnaje a mě oslovily před čtyřmi lety s tím, jestli bych je v tom mohla podpořit. A protože jsou takové, jaké jsou, a dělají to tak, jak dělají, tak mě tím dostaly a já souhlasila. Je skvělé vidět, že můžu pomoci už jenom tím, že hraju golf – dělám, co miluji a ještě díky tomu, mohu někoho obdarovat.