ČSSD je blízko exekuci. Přijít může každým dnem

Kličkování kolem obřího dluhu

ČSSD je blízko exekuci. Přijít může každým dnemNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Doslova pár hodin může sociální demokracii dělit od zahájení exekuce kvůli jejímu sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Tomu ČSSD i přes pravomocný rozsudek soudu odmítá zaplatit přes 330 milionů korun. Podle odborníků teď exekuci nic nebrání, socialisté se jí nicméně pokoušejí vyhnout tím, že se snaží uspokojit Altnerovy věřitele.

Sociální demokraté jsou si hrozby exekuce dobře vědomi. Proto se ostatně ve středu rozhodli zaplatit dvě pohledávky za zhruba sto tisíc korun Altnerovým věřitelům. „ČSSD tímto krokem plní vůči Zdeňku Altnerovi, zároveň se tak brání hrozbě exekuce ze strany jeho věřitelů,“ potvrdil mediální zástupce advokátní kanceláře, která sociální demokraty zastupuje, Jiří Chvojka.

ČSSD tak nadále odmítá peníze uhradit přímo Altnerovi, což může znamenat velmi brzkou exekuci. Podání příslušného návrhu nevylučuje Altnerův advokát Václav Veselý, exekuce může začít i podle oslovených expertů.

„Nerozumím tomu, proč ten návrh ještě nebyl podaný. Děláme desetitisíce vymáhání a všechny jsou takové, že když po nabytí právní moci druhá strana nezaplatí, dáváme to exekutorovi. Já osobně bych takový krok očekával,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf Unie obhájců ČR a známý právník Tomáš Sokol.

Kdyby Altner návrh na exekuci skutečně podal a sociálním demokratům se nepodařilo sjednat jeho odklad, samotné exekuci už by nic nebránilo.

Sokol: ČSSD má i politickou odpovědnost

„Postupovat pak bude soudní exekutor k uspokojení nároku tak, jak mu ukládá zákon: tedy od postižení bankovních účtů, pokud ty nebudou stačit k uspokojení nároku, bude pokračovat dále k přikázání pohledávek až například k prodeji movitých věcí a ve finále i nemovitých věcí,“ vysvětluje, co by se v případě zahájení exekuce dělo, mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček.

Ten připomíná, že je vůči Altnerovi vedeno různými exekutory 13 exekučních řízení. Lze se prý domnívat, že by soudní exekutoři přikázali ČSSD, aby částku nevyplácela Altnerovi, ale rovnou věřitelům, kteří pohledávku po advokátovi vymáhají.

Sociální demokraté jsou zároveň kritizováni za to, že se staví proti pravomocnému rozhodnutí soudu a odmítají Altnerovi 338 milionů za právní služby zaplatit. Dovolávají se k Nejvyššímu soudu a žádají odklad výkonu rozhodnutí. Podle Sokola lze jen doufat, že straně nejde pouze o odložení okamžiku, kdy bude muset zaplatit.

Čtěte také: ČSSD zaplatí dnes dvě pohledávky Altnerovým věřitelům

„To by bylo opravdu špatně. Mohou nicméně nastat velmi výjimečné situace, kdy je rozhodnutí soudu pravomocné, ale připouští se počkat na dovolací soud. Toho může využít ten, kdo je skutečně hluboce přesvědčený, že je jeho případ takovouto výjimkou. A já nedokáži posoudit, zda je to případ ČSSD. Tady jde navíc o významnou politickou stranu, která má i politickou odpovědnost,“ dodává Sokol.

Podivné jsou kroky ČSSD podle pražského advokáta Jana Vučky. Ten také upozorňuje, že v celé kauze nejde o první nestandardní chování. „Předem deklarovat, že nebudu respektovat rozhodnutí soudu, je samozřejmě zvláštní. Ale není to první kontroverzní prohlášení v této kauze. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro iDnes vysvětloval, jak si vybíral právníky pro zastupování ČSSD. Uvedl, že v takovém případě jde ‚také o kontakty na soudech‘. Nechci domýšlet, co tím Jiří Paroubek myslel. Takováto prohlášení, i kdyby byla sebeprázdnější, podkopávají důvěru veřejnosti v soudy a v politický systém,“ je přesvědčený Vučka.

Altner už dvakrát podal návrh na předběžné opatření, podle kterého by ČSSD nesměla disponovat s penězi na účtech. Obvodní soud pro Prahu 1 ho ale z formálních důvodů v obou případech odmítl.

Více čtěte: Altner neuspěl se zablokováním účtů ČSSD ani napodruhé

Premiér Sobotka je anarchista