Robot vytiskne ocelový 3D most přes amsterdamský kanál

Robot vytiskne ocelový 3D most přes amsterdamský kanálNOVÉ
Svět

Technologická novinka

ar Echo24

Nizozemskému Amsterdamu, který je proslulý svými kanály s více než 1200 mosty, brzy přibude další přemostění.  To bude unikátní v tom, že most na místě vytvoří 3D tiskárna, a to rovnou ve vzduchu nad vodou. Technologie patří místní firmě MX3D, která chce vytvořit něco smysluplného a užitečného. Informuje o tom server Russia Today.

„Provádíme výzkum a vyvíjíme průkopnické a nenákladné robotické technologie, pomocí nichž můžeme tisknout krásné a funkční předměty ve 3D v téměř jakékoliv formě,“ píše amsterdamská firma MX3D na svém webu.

Roboti budou tisknout ocelovou konstrukci s využitím speciálních rukou, které zahřejí kov na 1500 °C. Výsledkem svařování při této teplotě by měl být pevný a odolný most pro chodce. Roboti zároveň budou vytvářet samonosnou opěrnou konstrukci, která jim umožní pohybovat se nad vodou a budovat most přímo ve vzduchu. 

Designér mostu Joris Laarman nazval celý projekt jako „fantastickou metaforu pro spojení technologie budoucnosti s amsterdamskou minulostí.“ Podobná stavba by podle něj mohla změnit budoucnost stavitelství a ke slovu se hlásí i mnohem větších projekty v oblasti infrastruktury, které by mohly být tvořeny právě 3D tiskárnami.

„3D tisk je stále ještě neprobádané území,“ myslí si zástupci z MX3D. „Díky této metodě bude reálné vytvářet 3D předměty na dané pracovní ploše nezávisle na sklonu a hladkosti povrchu v téměř jakékoliv velikosti a tvaru.“ Firma přišla hned s několika návrhy, jak by měl most vypadat. Finální podoba ani přesné místo, kde bude most stát, však ještě není určeno. Předpokládaný termín dokončení je rok 2017.

Čtěte také: Další ‚nej‘ pro Čínu: nejdelší a nejvyšší most ze skla

Související články