Kmoníček platí lobbisty, aby zařídili Zemanovi přijetí u Trumpa

Zemanova návštěva USA

Kmoníček platí lobbisty, aby zařídili Zemanovi přijetí u TrumpaNOVÉ
Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Jak bude vypadat setkání Miloše Zemana s Donaldem Trumpem? Bude český prezident skutečně jednat s vůdcem Ameriky v Bílém domě u slavného krbu, nebo půjde o skromnější setkání? Odpověď na tuto otázku je stále nejistá. Hrad příliš sdílný není a nový velvyslanec v USA Hynek Kmoníček mluví o tom, že se dolaďují detaily. Nyní vyšlo najevo, že si Kmoníček najal na zprostředkování návštěvy dokonce americkou lobbistickou firmu.

Ohlášenou návštěvu v USA má Zemanovi zprostředkovat lobbistická firma SPG, která je na Trumpa přímo napojená a pomáhala mu při volbách. Informuje o tom server Politico.

Firma SPG přímo v dopise pro server Politico potvrdila, že podepsala s velvyslanectvím České republiky spolupráci. „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, D.C. s cílem zprostředkovat úspěšnou a produktivní státní návštěvu prezidenta Miloše Zemana,“ píše se v dopise.

„Jak stojí v naší nabídce, budeme s vámi spolupracovat, abychom potvrdili naše schopnosti a máme upřímný zájem na zprostředkování konstruktivního a dlouhotrvajícího vztahu s vaší zemí.”

SPG je jedna z mála lobbistických firem, která je napojená na Trumpa má v USA vazby na významné společnosti, jako je konzultační firma Avenue Strategies, kterou vlastní politický komentátor Corey Lewandowski nebo firmu Gotham Government Relations & Communications.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hynek Kmoníček ve středu Českému rozhlasu uvedl, že návštěva Miloše Zemana u Donalda Trumpa je nyní naší hlavní prioritou. „V této chvíli jsme v jednání s americkou stranou ohledně data a času této návštěvy, z toho pak vznikne další jednání o formátu,“ řekl Kmoníček.

Samotné pozvání Zemana do Washingtonu přitom nedávno zpochybnil bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. V debatě s dalšími bývalými ambasadory, kterou pořádalo Kolegium Paměti národa uvedl, že prý šlo o nedorozumění, Trump měl podle něj doslova říct: „Až jednou budete v USA nebo Washingtonu DC, stavte se a uděláme si společnou fotku.“ S touto interpretací souhlasil i další bývalý velvyslanec, Michael Žantovský. Na to reagoval Jiří Ovčáček na Twitteru a obvinil Petra Koláře z šíření fake news.

Zeman plánuje návštěvu USA na konec dubna, kde má obdržet ocenění významných židovských organizací, které loni vyznamenaly i Trumpa. Při té příležitosti by měl navštívit Bílý dům, na termínu se podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka oba shodli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.