Mona Lisa není Monou Lisou, tvrdí francouzský vědec

Kontroverzní Mona Lisa

Mona Lisa není Monou Lisou, tvrdí francouzský vědecNOVÉ 1
Panorama

mc Echo24

Za použití reflexní světelné technologie francouzský vědec objevil, že se pod slavným portrétem Mony Lisy nachází ještě jeden obraz. Zpochybňuje také, zda předobrazem pro Monu Lisu byla skutečně Lisa Gherardinová, manželka obchodníka s hedvábím z Florencie. Tvrdí tedy, že Mona Lisa vlastně není Monou Lisou, upozorňuje BBC.

Francouzský vědec Pascal Cotte strávil analyzováním malby 10 let. Výsledkem jeho bádání je, že se pod slavným obrazem Leonarda da Vinciho skrývá ještě jeden portrét. Pařížské Muzeum Louvre, kde se portrét nachází a kde je dostupný k nahlédnutí, odmítlo jeho objev komentovat.

Cotte je průkopníkem tzv. metody vrstveného zesílení, kterou k rozboru obrazu použil. Technologie funguje tak, že je na obraz promítán sled intenzivních světel, přičemž kamera následně měří světelné odrazy, z nichž lze rekonstruovat jednotlivé vrstvy obrazu. ,,Nyní můžeme analyzovat, co se opravdu skrývá uvnitř malby. Obraz můžeme oloupat jako cibuli,“ komentuje to Cotte.

Leonardo da Vinci na Moně Lise pracoval zřejmě mezi lety 1503 a 1517 a to ve Florencii a později i ve Francii. Dlouho se vedly debaty o identitě tajemné ženy na obraze. Za nejrozšířenější teorii se považuje, že je na portrétu Lisa Gherardiniová, manželka florentského obchodníka s hedvábím. Cotte to ale nyní zpochybňuje. Věří totiž, že původní je právě ten druhý portrét, ten ukrytý pod Monou Lisou. A že portrét ženy, které se po více že půl století říká Mona Lisa, je jiná žena.

Sám Cotte to komentuje následovně: ,,Výsledky mého výzkumu otřásají mnoha mýty a navždy mění naši představu o Leonardově veledíle.“ Vědec tvrdí, že když dokončil rekonstrukci Lisy Gherardiniové, stál před portrétem a uvědomil si, že je ta žena úplně odlišná od Mony Lisy. ,,Není to prostě jedna a tatáž žena,“ říká.

Francouzova zjištění jsou považována za kontroverzní a silně rezonují prostředím výtvarného umění. S Cottem například nesouhlasí historik umění Martin Kemp. Nemyslí si, že se jedná o dvě ženy. ,,Podle mě je Mona Lisa Lisou. Odhalené vrstvy obrazu ukazují pouze méně či více souvislý proces jeho vývoje,“ uvádí Kemp.

Čtěte také: Zemřel známý historik umění František Dvořák