13 Nemají kde vystavovat

Studenti zaparkovali sochy na Malostranském náměstí

FOTOGALERIE

Návštěvníci Malostranského náměstí v Praze mají postaráno o kulturní zážitek. Studenti a čerství absolventi Akademie výtvarných umění se tu rozhodli vystavit svoje sochy. A protože chtějí zároveň upozornit na problém s hledáním výstavních prostor, umístili svoje díla na auta, se kterými přijeli na místní parkoviště.

Mezi auty zaparkovanými na Malostranském náměstí je několik nevšedních modelů. Skupina vozů je tu překryta bílou plachtou a slouží jako podstavce pro sochy a další instalace. Netradiční výstava, která tu bude jen ve středu, přitahuje pozornost kolemjdoucích. Její autoři postávají v hloučku u svých děl.

Pokus o přiblížení soch širší veřejnosti

„Naším cílem je říct, že je problém zařídit si výstavu ve veřejném prostoru nebo v galerii. Je s tím spousta starostí a administrativních problémů,“ řekl serveru ECHO24.cz Adam Kovalčík, který je autorem nápadu. „Člověk musí projít různými komisemi, které jsou zaměřeny na jiná média než jsou sochy, o které není tolik zájem. Toto je neschůdnější cesta, jak naše věci vystavit venku, ukázat je lidem, prezentovat se,“ dodal.

Nejde přitom o nájezd umělecké tvorby na auta, která by tu byla zaparkovaná už dřív. Podmínkou pro každého z autorů bylo zajistit si vůz a na jeden den si na parkovišti pronajmout místo.

„Je to přiblížení širší veřejnosti, která sochy tak nevyhledává. Vystavují tu studenti Akademie výtvarných umění a čerství absolventi. Dva studenti jsou pak z UMPRUM,“ připojil další z autorů výstavy Adam Velíšek. Celkem na Malostranském náměstí vystavuje jedenáct mladých tvůrců. „Bez cenzury. Díla nejsou nějak tematicky spojená. Je to výběr autora,“ akcentuje.

Nejde přitom o nájezd umělecké tvorby na auta, která by tu byla zaparkovaná už dřív. Podmínkou pro každého z autorů bylo zajistit si vůz a na jeden den si tu na parkovišti pronajmout místo. A také ho pokrýt bílou plachtou, aby bylo na první pohled vidět, že je vůz součástí výstavy.

Od nápadu k realizaci to studentům trvalo zhruba měsíc. „Naši pedagogové o tom vědí. Někteří přijdou, někteří ne,“ zmiňuje Kovalčík. Výstava na parkovišti bude do středeční 18. hodiny.

Čtěte také: Takhle má vypadat Malostranské náměstí. Kašna a bez aut

Radecký, kolotoč i skleník. Vize architektů pro Malou Stranu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.