150 žen odmítlo sňatek s bojovníky IS, všechny popravili

Islamistické násilí

150 žen odmítlo sňatek s bojovníky IS, všechny popraviliNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
Svět

Echo24

Islámský stát (IS) popravil v Iráku nejméně 150 žen, protože se odmítly provdat za jejich bojovníky. Některé z nich byly těhotné. Potom je pohřbili do hromadného hrobu. 

Irácké ministerstvo pro lidská práva v úterý ve svém prohlášení uvedlo, že bojovníci IS zaútočili na ženy v provincii Anbár na západě Iráku. Jelikož se ženy odmítly za islamisty provdat, IS je popravil. Poprava měla proběhnout ve jménu Abu Anase Al-Libi, libyjského teroristy, který se v roce 1998 účastnil bombových útoků na dvě americká velvyslanectví v Africe. Informovala o tom turecká média a také britský Independent. 

„Nejméně 150 žen, včetně těhotných žen, bylo ve jménu Abu Anase Al-Libi popraveno ve městě Fallúdža bojovníky IS poté, co odmítly džihadistické manželství,“ píše se v prohlášení. „Mnoho rodin muselo také utéct z města Al-Wafa, protože stovkám obyvatel bylo vyhrožováno smrtí.“

Džihadisté tak pokračují ve svém řádění v provincii Anbár. Na začátku listopadu zabili nejméně 200 členů sunnitského kmene Albu Nimr, který hrál velkou roli v boji proti Al-Kájdě a který se postavil proti IS. Jen za listopadu přitom zabili 5 tisíc lidí. 

Radikálové z hnutí Islámský stát ovládají asi třetinu Iráku a rozsáhlé oblasti na severovýchodě Sýrie.

Čtěte také: Islamisté sílí. Jen za listopad zabili 5 000 lidí