1 Rozhovor s Klausem Kinkelem

Česko se dralo do EU. A teď není solidární, říká německý exministr

TÝDENÍK ECHO

Témata:

Hned dvakrát hostí lednová Praha bývalého německého ministra zahraničí Klause Kinkela (80). Při obou příležitostech Kinkel přijíždí kvůli dvacetiletému výročí Česko-německé deklarace. V lednu 1997 byl kromě své ministerské pozice významným reprezentantem malé koaliční FDP, která vůči České republice ve věci historického smíření zastávala mnohem vstřícnější postoj než větší blok CDU/CSU. Nakolik je dnes Kinkel při zpětném pohledu na česko-německé tahanice o tlustou čáru za historií liberál a nakolik spolkový ministr ve výslužbě? A co soudí o Angele Merkelové nebo o Donaldu Trumpovi? I o tom mluvil v rozhovoru pro Týdeník Echo.

Tvrdíte, že v Německu se poslední dobou rozšířilo jisté zklamání z Čechů, že opozice české vlády k takzvaným uprchlickým kvótám je výrazem naší určité nevděčnosti. Proč?

Česká republika se v 90. letech silně drala do EU a z EU později velmi profitovala. To vyžaduje solidaritu – i v uprchlické otázce. I přesto, že chyby se staly.

Komu, Angele Merkelové?

Jestli Angela Merkelová udělala chyby? Ano, otevření hranic měla kancléřka s partnery v Evropské unii domluvit předem. Víte, já znám Angelu Merkelovou dost dobře, seděl jsem vedle ní šest a půl roku v kabinetu a ohromně si jí cením. A normálně je její styl práce takový: počkat, analyzovat si věci. Přesto přese všechno pro nás v Německu není srozumitelné, pokud země s deseti miliony obyvatel nepřijme... kolik? Čtyři tisíce uprchlíků? (Klaus Kinkel má na mysli dohodu o přerozdělení žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, kteří v obou zemích byli v září 2015; tehdy byla dohoda přijata na radě ministrů vnitra většinovým hlasováním proti hlasům ministrů z visegrádské skupiny – pozn. red.)

Tady ale myslím nešlo ani tak o péči o čtyři tisíce lidí. To by česká vláda asi zvládla. Šlo spíš o obavu, že ty čtyři tisíce jsou jen začátek, že po přijetí prvních čtyř tisíc azylantů nám budou direktivně přidělováni další a další.

Tady jde o solidaritu, nikoliv o princip. Jak se utečenecká otázka bude vyvíjet, na to si ještě počkejme.

Co si myslíte o Donaldu Trumpovi? Jak na vás působí jako člověk?

On je nekontrolovaný žvanil. Dost možná s ním zažijeme věci, které bychom dříve nepokládali za možné. Na druhou stranu bych nepovažoval za konec světa, pokud se Trump dokáže bavit s Putinem. Bylo by to hezké, ačkoliv mám v tomto ohledu své pochyby, že se to může podařit. Na vztahu Putin–Obama bylo tragické, jak se ti dva ke konci už nemohli ani cítit.

Celý rozhovor čtěte na EchoPrime nebo v aktuálním vydání Týdeníku Echo ZDE.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.