ČSSD rozjela kampaň proti Babišovi, ten přemýšlí o konci koalice

Babiš se zlobí

ČSSD rozjela kampaň proti Babišovi, ten přemýšlí o konci koaliceAKTUALIZUJEME 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Sociální demokraté rozjeli novou kampaň, ve které se strefují do ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Billboardy a reklamy v médiích například hlásají, že stát není firma, ale společenství lidí. Proti kampani ČSSD a současně i návrhu opozice, který by měl omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, se Babiš okamžitě ohradil. Pokud návrh projde, je podle předsedy ANO otázka, zda má současná koalice stále smysl. Zákon o střetu zájmů by podpořili i lidovci.

Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl. Návrh podle Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert, nic neřeší. Předseda ANO Andrej Babiš tak reagoval na novou inzertní kampaň ČSSD a na snahu politických stran v parlamentu prosadit zákon o střetu zájmů. Sociální demokracie zahájila jarní část kampaně, když na billboardech a v některých novinách zveřejnila inzeráty, kterými se vymezuje vůči ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. ANO by přitom mělo být v podzimních volbách největším soupeřem ČSSD.

ČSSD je dva roky ve vládě. Dneškem startuje informační kampaň, která si klade za cíl sdělit našim voličům a občanům ČR,…

Posted by ČSSD on Tuesday, March 1, 2016

 

Právě vůči koaličnímu partnerovi se sociální demokracie začala svou kampaní už nyní vymezovat. Například v inzerátu zveřejněném na titulní straně Práva píše: „Stát není firma. Je to společenství lidí.“ Naráží tak na časté tvrzení Babiše, který je zároveň majitelem koncernu Agrofert, že chce stát řídit jako firmu.

„Takto vidí stát normální vzdělaný člověk: ‚Stát je základní územní mocenská jednotka, instituce (či organizace) disponující mocí vládnout, soudit a vytvářet zákony společnosti (státu). Stát je vymezen státní mocí, státním lidem (státním občanstvím) a státním územím. Svrchovaný stát není podřízen žádné jiné (státní) moci a to jak vnější, tak vnitřní.‘ A takto vidí stát socan,“ postavil se za svého šéfa a proti „socanům“ předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek.

 

Takto vidí stát NORMÁLNÍ VZDĚLANÝ ČLOVĚK: „Stát je základní územní mocenská jednotka, instituce (či organizace) disponuj…

Posted by Martin Komárek on Tuesday, March 1, 2016

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že doufá, že se vládní strany dokážou přenést přes soupeření, které je ve volbách logicky čeká. Koaliční partneři podle něj musí přistupovat odpovědně k tomu, že je před nimi ještě hodně práce a spojuje je odpovědnost dotáhnout do konce sliby z doby vytvoření kabinetu.

Sociální demokraté v inzerátu také zveřejnili odkaz na stránky kampaně, na nichž mimo jiné vypichují některé výsledky dvou let ČSSD v koaličním kabinetu.

Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o střetu zájmů. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté.

‚Mám jako Jurečka přepsat pole na manželku?‘

To u Babiše vzbuzuje nevoli. „Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!“ uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.

„Zadruhé, pokud tenhle zákon projde s hlasy členu vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě,“ napsal také ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.

I lidovci podporují tento návrh, vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale odmítá, že by návrh měl mířit jen na Babiše. „Lidí, kteří podnikají, je v Parlamentu více, není to namířeno na konkrétní osobu,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

O návrhu jsou lidovci připraveni diskutovat na plénu Sněmovny. Zbývá totiž dořešit například případnou účinnost změn, tedy zda by předpis platil už v tomto volebním období, nebo až pro příští kabinet. „Naši podporu tento návrh má, budeme diskutovat, jak by měl nakonec vypadat,“ řekl Bělobrádek. Návrh má podle předsedy KDU-ČSL také vyvážit jistou nespravedlnost, když předpisy brání ministrům pokračovat v jiném podnikání. „Jestliže členové našeho poslaneckého klubu včetně ministra Jurečky museli ukončit podnikání, je fér, aby se to týkalo všech, i těch, kdo nejsou OSVČ,“ uvedl Bělobrádek.

Až bude známa finální podoba předpisu, připravena podpořit ho je i ODS. „Jsme obecně proti zákonům šitým na míru, ale jsme v mimořádné situaci a za této situace je nutné hledat i nestandardní řešení,“ uvedl k Plíškově návrhu šéf opoziční ODS Petr Fiala. Jestli podle něj ČSSD a KDU-ČSL přemýšlejí o podpoře návrhu vážně, tak musejí něco udělat. „U slov nemůže zůstat, musí se přejít k nějakým činům,“ uvedl Fiala s tím, že dosud se koaliční partneři Babišova ANO v tisku jen obvykle vymezují.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že Plíškův návrh má donutit další demokratické strany, aby problém střetu zájmů řešily. „Je nám líto, že k těmto návrhům se skepticky nebo vůbec nevyjadřují nevládní iniciativy, které se před dvěma lety podílely na přerýsování české politické scény, a dnes jim tento megastřet nevadí,“ řekl Laudát.

Ovčáček: Zeman podporuje Babiše

Ovládající osobou je podle zákona o obchodních korporacích osoba, která může v jiné společnosti přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv. Je jí například ten, kdo může jmenovat či odvolat většinu členů statutárního orgánu, nebo ten, kdo má alespoň čtyřicetiprocentní podíl na hlasovacích právech.

Novela zákona o střetu zájmů je podle vlády součástí protikorupčního tažení. Politici by podle návrhu museli podávat majetková přiznání při nástupu do funkce, existoval by i centrální registr přiznání, který by měl zlepšit veřejnou i úřední kontrolu. Uzákonění povinnosti předkládat první přiznání při nástupu do funkce umožní zjistit, k jakému majetku funkcionáři za dobu působení přišli.

„My jsme si vyčlenili v rozpočtu částku řádově 100 milionů korun,“ řekl ČTK místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec, podle něhož zatím sociální demokracie nepočítá s tím, že by si na volby musela půjčovat. Asi dvě třetiny z této částky mají jít na krajské volby, třetina na ty senátní.

Částka, o níž ČSSD informovala, je výrazně vyšší, než rozpočty ostatních stran do podzimních klání. Opoziční TOP 09 zatím hovořila o desítkách milionů na kampaň, Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí o 15 milionech. Komunisté se chtějí vejít do 20 a Úsvit s Blokem proti islámu do deseti milionů. Hnutí ANO ještě částku nezveřejnilo.

„Jaká je oficiální cena A. Babiše na politickém trhu? 100 milionů Kč. ČSSD odstartovala kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami. Dá za ni kolem sta milionů korun, řekl místopředseda strany Martin Starec,“ komentoval na Facebooku mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Mač může začít. Babiš získal zastání u prezidenta Miloše Zemana. ‚Já jsem zásadním odpůrcem jakýchkoliv zákonů, které jsou psány ad hominem. Ať je to lex Babiš, nebo lex Zeman. Jednoho krásného dne bude lex Kalousek a já budu také proti tomuto zákonu,‘ řekl v pátek novinářům. Zákony se podle jeho mínění mají dělat kvůli principům, nikoliv osobám. ‚Zákony psané na jméno zpravidla dlouho nevydrží. Zákony, které se týkají principů, mohou být velmi, velmi dlouhodobé,‘ dodal.“

Čtěte také: Neuvěřitelné podrazy v koalici, stěžuje si Babiš. ‚Jsme za pitomce‘

Lidé na Václavském náměstí protestovali proti Babišovi a oligarchům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články