Zeman je pro referendum o vystoupení Česka z EU. Hlasoval by proti

Zeman na výjezdu

Zeman je pro referendum o vystoupení Česka z EU. Hlasoval by protiNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Miloš Zeman podporuje referendum o vystoupení Česka z Evropské unie a Severoatlantické aliance. Podle Českého rozhlasu to řekl na shromáždění s obyvateli Velkého Meziříčí.

Prezident uvedl, že podporuje právo lidí na takové hlasování, sám by byl ale proti českému odchodu z obou organizací. „Nesouhlasím s těmi, kdo jsou pro vystoupení z Evropské unie. Ale udělám všechno pro to, aby bylo referendum a aby se v něm mohli vyjádřit. A totéž k vystoupení z NATO,“ řekl Zeman. Vystoupení z Evropské unie by podle prezidenta bylo nevýhodné kvůli tomu, že Česko z ní dostává víc peněz, než Bruselu odevzdává. NATO pak Zeman označil za garanta bezpečnosti v boji s mezinárodním terorismem. 

Naopak premiér Bohuslav Sobotka odmítl hlasy, podle nichž by mělo Česko po vzoru Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Česká republika je i kvůli hospodářským vztahům zemí, jejíž budoucnost je nutné vidět v unii, nikoli mimo ni, řekl Sobotka před poslanci. Soudí také, že základní dvouletá lhůta nemusí stačit pro vyjednávání podmínek pro odchod Britů z unie. Jednání s Brity nezačnou podle premiéra dřív než na podzim, když odstupující britský premiér David Cameron nechal oficiální oznámení o vystoupení na svém nástupci.

Výsledek britského referenda označil Sobotka za závažné a zřejmě nevratné rozhodnutí. Všechny důsledky nedokážeme odhadnout, ani vyčíslit, uvedl. Evropská unie musí podle premiéra prokázat základní jednotu a stabilitu. „Britské rozhodnutí neznamená konec Evropské unie. Zbylých 27 zemí jasně potvrdilo, že má zájem v této unikátní spolupráci pokračovat,“ řekl.

Čtěte také: Johnsonovo oznámení nekandidovat prý může brexit zastavit

Sdílet: