Vysocí vůdci Islámského státu se přesouvají do Libye

Válka v Libyi

Vysocí vůdci Islámského státu se přesouvají do LibyeNOVÉ
Svět

Echo24

Vysocí vůdci Islámského státu se podle libyjské rozvědky v důsledku náletů mezinárodní koalice přesouvají z Iráku a Sýrie do Libye. Podle šéfa libyjské rozvědky během posledních měsíců vzrostl počet bojovníků IS, kteří přišli do přístavu Syrta, který islamisté ovládají.

„Někteří z členů, především ti, kteří mají pro IS dlouhodobý význam, tady hledají útočiště. Libyi berou jako bezpečný přístav,“ řekl pro BBC šéf libyjské rozvědky Ismaíl Šukrí, podle nějž za příchodem vůdců do země jsou nálety mezinárodní koalice. Vůdci IS hledají útočiště v přístavu Syrta, nad níž převzal IS kontrolu během loňského roku a která se stala hlavní základnou organizace v Libyi.

„Většina bojovníku IS v Syrtě jsou cizinci, kolem 70 %. Nejvíce z nich jsou Tunisané, poté Egypťané, Súdánci a několik Alžířanů. Přidejme k nim Iráčany a Syřany. Většina Iráčanů přichází z rozpuštěné armády Saddáma Husajna,“ dodal Šukrí pro BBC.

Libyjská rozvědka sídlí ve města Misuráta. Tamní milice se také podle BBC chystají k ofenzivě proti IS v Syrtě. Ve městě Abugrajn, které leží přibližně 120 km jižně od Misuráty a je poslední, které drží libyjské milice a za nímž už leží oblast pod kontrolou IS, nicméně nic brzké ofenzivě nenasvědčuje.

Čtěte také: Strach z Lybie: Bundeswehr chce cvičit protidžihádistické vojáky