Steinmeier složil prezidentskou přísahu, hned kritizoval Erdogana

Prezident Steinmeier

Steinmeier složil prezidentskou přísahu, hned kritizoval ErdoganaNOVÉ
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který dnes na společném zasedání Spolkového sněmu a Spolkové rady slavnostně složil přísahu, v projevu vybídl Němce k obraně demokracie. Zároveň se obrátil na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s výzvou, aby se vyvaroval dalších nacistických přirovnání na adresu Německa a aby propustil německo-tureckého novináře Denize Yücela.

Steinmeier, který prezidentský úřad od Joachima Gaucka převzal již v neděli, dnes prohlásil, že nebude nestrannou hlavou státu. „Naopak – budu na straně demokracie,“ řekl. Hovořil také o Evropě a Evropské unii, jejíž kritika je oprávněná, neboť potřebuje reformy. V této souvislosti varoval před návratem k nacionálním tématům.

Kriticky se nový německý prezident zmínil o svém tureckém protějšku. S Ankarou má nyní Berlín napjaté vztahy, neboť německé úřady zakázaly tureckým politikům vést v Německu mezi tureckou menšinou agitační kampaň před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí. Turecký prezident v reakci na to přirovnal chování Německa a kancléřky Angely Merkelové k nacistickým způsobům.

„Zanechte nestydatého přirovnávání k nacismu! Nepřeřízněte pouto s těmi, kteří chtějí mít Turecko za partnera,“ řekl Steinmeier. „Respektujte právní stát a svobodu médií a novinářů! A propusťte Denize Yücela,“ dodal.

Yücela, který má turecké i německé občanství a proti jehož zadržení Berlín opakovaně protestoval, označil Erdogan za agenta teroristů.

Čtěte více: Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy