1

Proč nikdo nenutí Babiše dokázat své osobní legální peníze

Témata: ,

Andrej Babiš má novou účinnou strategii pro manipulaci s lidmi, která mu s velkou pravděpodobností pomůže uniknout z pasti vážných pochybností o svých skutečných legálních příjmech. Političtí oponenti, a dokonce i část z těch mála médií, která se jeho případu věnují, na ni bohužel spíš podvědomě než vědomě naskakují.

Babiš se rozhodl, že pochybnosti o svých legálních příjmech, které použil na nákup nezdaněných dluhopisů, rozžvaní tak, aby se v nich lidé ztratili. Místo odpovědí na otázky, odkud vzal na dluhopisy legální příjmy, tráví na televizní obrazovce desítky minut žvaněním o tom, co dělal Kalousek, Topolánek a kdo další si nějaké dluhopisy kupoval. A moderátor hlavního diskusního pořadu České televize Václav Moravec mu v těch nekonečných gejzírech žvanění nedokáže čelit a velmi často se Babišem do dalších vln žvástů nechává svést.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je můžete zde.

Česká televize má přitom v archivu pořad Události, komentáře z 31. ledna 2017, kterému sám Andrej Babiš říká „pokus o pravdu a vyvrácení dezinformací“ o svých příjmech. V něm slíbí čtyři zcela jasné a tvrdé důkazy.

Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.

Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.

Zatřetí: Babiš řekl, že požádá Finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá Finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.

Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.

Václav Moravec se na nic z tvrdých a jasných slibů, které dal prostřednictvím rozhovoru s jeho kolegou Lukášem Dolanským Babiš veřejnosti, za celou víc než hodinu ani jednou nezeptá. Žádné otázky tohoto typu – jako dokdy budou výpisy, jestli už podepsal to zproštění mlčenlivosti na prokázání původu majetku – bohužel nezazní.

K marnosti, které se Babiš musí právem smát, pak přispěje premiér Bohuslav Sobotka, který si na Twitteru pochvaluje, jak „Zpátečka šéfa ANO v kauze dluhopisů dokládá, proč je důležité mít nezávislá média a politické strany, které si Andrej Babiš nekoupí.“

Žádná zpátečka bohužel nepřichází. Rozhodně ne taková, která by měla šanci velkou část voličů přesvědčit. Babiš dostane jen příležitost v České televizi se zase pokasat, jak dá peníze, které mu na ušetřených daních vynesly dluhopisy, na charitu.

Žvanit si může dovolit. Protože ho premiér a bohužel ani Česká televize, která se jinak jeho případu jako jedna z mála věnuje, netlačí k tvrdým důkazům o svých legálních příjmech, které v přímém přenosu slíbil.

Problém bohužel není Babiš, ale neschopnost ostatních na něj nějak adekvátně reagovat a tlačit ho ke zdi. Pokud se to nezmění, prožvaní se k volebnímu vítězství.

 

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.