Proč nikdo nenutí Babiše dokázat své osobní legální peníze

Proč nikdo nenutí Babiše dokázat své osobní legální peníze 1
Komentáře

Lenka Zlámalová

Andrej Babiš má novou účinnou strategii pro manipulaci s lidmi, která mu s velkou pravděpodobností pomůže uniknout z pasti vážných pochybností o svých skutečných legálních příjmech. Političtí oponenti, a dokonce i část z těch mála médií, která se jeho případu věnují, na ni bohužel spíš podvědomě než vědomě naskakují.

Babiš se rozhodl, že pochybnosti o svých legálních příjmech, které použil na nákup nezdaněných dluhopisů, rozžvaní tak, aby se v nich lidé ztratili. Místo odpovědí na otázky, odkud vzal na dluhopisy legální příjmy, tráví na televizní obrazovce desítky minut žvaněním o tom, co dělal Kalousek, Topolánek a kdo další si nějaké dluhopisy kupoval. A moderátor hlavního diskusního pořadu České televize Václav Moravec mu v těch nekonečných gejzírech žvanění nedokáže čelit a velmi často se Babišem do dalších vln žvástů nechává svést.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je můžete zde.

Česká televize má přitom v archivu pořad Události, komentáře z 31. ledna 2017, kterému sám Andrej Babiš říká „pokus o pravdu a vyvrácení dezinformací“ o svých příjmech. V něm slíbí čtyři zcela jasné a tvrdé důkazy.

Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.

Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.

Zatřetí: Babiš řekl, že požádá Finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá Finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.

Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.

Václav Moravec se na nic z tvrdých a jasných slibů, které dal prostřednictvím rozhovoru s jeho kolegou Lukášem Dolanským Babiš veřejnosti, za celou víc než hodinu ani jednou nezeptá. Žádné otázky tohoto typu – jako dokdy budou výpisy, jestli už podepsal to zproštění mlčenlivosti na prokázání původu majetku – bohužel nezazní.

K marnosti, které se Babiš musí právem smát, pak přispěje premiér Bohuslav Sobotka, který si na Twitteru pochvaluje, jak „Zpátečka šéfa ANO v kauze dluhopisů dokládá, proč je důležité mít nezávislá média a politické strany, které si Andrej Babiš nekoupí.“

Žádná zpátečka bohužel nepřichází. Rozhodně ne taková, která by měla šanci velkou část voličů přesvědčit. Babiš dostane jen příležitost v České televizi se zase pokasat, jak dá peníze, které mu na ušetřených daních vynesly dluhopisy, na charitu.

Žvanit si může dovolit. Protože ho premiér a bohužel ani Česká televize, která se jinak jeho případu jako jedna z mála věnuje, netlačí k tvrdým důkazům o svých legálních příjmech, které v přímém přenosu slíbil.

Problém bohužel není Babiš, ale neschopnost ostatních na něj nějak adekvátně reagovat a tlačit ho ke zdi. Pokud se to nezmění, prožvaní se k volebnímu vítězství.