Česká zbrojovka přelstila Německo, pistole převezla letadly
EXPORT ZBRANÍ
Spojené státy se rozhodly obnovit vojenskou pomoc Egyptu, v první várce tam pošlou deset vrtulníků Apache. Své dodávky do severoafrické země obnovila také Česká zbrojovka. Firma se ale dostala do sporu s německými úřady, které nechtěly pro její pistole pro egyptskou policii vydat tranzitní licenci. Zbrojovka nakonec musela zvolit místo levnější cesty po moři dražší transport vzduchem.
Česká zbrojovka vyhrála mezinárodní soutěž na dodávku desítek tisíc pistolí do Egypta v hodnotě několika desítek milionů dolarů. Část zbraní odvezla, ale když po nedávných nepokojích chtěla odeslat další bedny, narazila na zdánlivě nečekaný problém a několik měsíců marně čekala na licenci od úřadů v Německu.
„Aby splnila dohodnutý kontrakt, musela nakonec zásilku odvézt letecky,“ uvedl pro ECHO24.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, podle něhož firma zaplatila letecké společnosti přes 17 milionů korun.
Německé úřady blokují český export
Hynek upozornil, že nejde o ojedinělý případ. Německo jako významná tranzitní země už poněkolikáté zablokovala vývoz českých zbraní a další vojenské techniky, přestože s obchodem souhlasily všechny odpovědné české úřady.
„Jsou samozřejmě zakázky, které se po relativně dlouhé době podařilo přes Německo přepravit. Téměř vždy musela udělení souhlasu předcházet diplomatická intervence ze země, která si daný výrobek chtěla koupit," poznamenal Hynek. Jako příklad uvedl loňský vývoz munice do Uruguaye a rok předtím export reaktivních granátů do Mexika.
Německé zákony vyžadují takzvanou tranzitní licenci, na kterou ovšem české podniky marně čekají. Zbrojovky to pokládají za diskriminaci. Německu se při exportu v mnoha případech nedá vyhnout, letecká doprava zásilku výrazně zdražuje.
Zvýhodnění německé konkurence?
Německé úřady zdůvodňují neudělení tranzitní licence například i tím, že země, kam zbraně směřují, patří mezi státy, kam je německý export zbraní omezen.
"Neexistuje žádná garance, že se údaje nedostanou do rukou německé konkurence, která by je mohla využít ve svůj prospěch."
České zbrojovky ale mají podezření, že jde spíše o konkurenční boj. Německým úřadům musí poskytovat obchodně citlivé údaje, jako jsou ceny zakázky nebo kontakty na zahraniční partnery. "Neexistuje žádná garance, že se tyto údaje nedostanou do rukou německé konkurence, která by je mohla využít ve svůj prospěch," sdělil Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.
České zbrojovky se kvůli tomuto problému, který se táhne roky, obrátily na Evropskou komisi v Bruselu. Do řešení situace se vložilo i ministerstvo průmyslu.
Spor se přitom vede o výklad evropské směrnice o transferech produktů pro obranné účely mezi členskými státy. Podle českého výkladu není pro převoz zbraní v rámci EU - byť pak zásilka zamíří na jiný kontinent - zapotřebí žádné další povolení jiného unijního státu. Podle německého výkladu ovšem státy mohou takovou licenci vyžadovat, když vojenský materiál směřuje za hranice EU.
Dlouhé lhůty ohrožují obchody
Evropský komisař pro průmysl a obchod Antonio Tajani slíbil, že se komise bude tímto problémem zabývat. Jenže jednání se vlečou. „My bychom samozřejmě potřebovali, aby se to vyřešilo co nejdříve,“ uvedl pro ECHO24.cz Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.
„Dlouhé lhůty ohrožují další obchody pro české podniky,“ dodal Hynek, podle něhož zbrojovky už o několik zakázek kvůli průtahům německých úřadů přišly.