Senátor Doubrava na okupovaném Krymu. U premiéra

Senátor Doubrava na okupovaném Krymu. U premiéraNOVÉ
Jaroslav Doubrava, předposlední na levé straně stolu, sedí naproti krymskému premiérovi Sergeji Aksjonovovi Foto: glava.rk.gov.ru
Domov

"Lidé už tam neživoří"

Vladimír Ševela

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši, dříve KSČM) navštívil v minulých dnech anektovaný Krym. Novinářům dosud tvrdil, že tam byl pouze jako soukromá osoba a kvůli folklornímu festivalu. Fotky z oficiálního webu krymského premiéra ale ukazují, že Doubrava, který tam je označován za součást „české delegace“, jednal přímo s hlavou krymské vlády, dosazené Kremlem.

Na fotografii na webu glava.rk.gov.ru sedí Jaroslav Doubrava u jednacího stolu přímo naproti krymskému premiérovi Sergeji Aksjonovovi. Vedle premiéra jsou usazeni pravoslavní popové, po boku českého senátora usedl Sergej Komkov, ruský podnikatel z Mariánských Lázní, který před časem navrhoval Miloše Zemana a Vladimira Putina na udělení Nobelovy ceny míru.

O čem Doubrava s krymským předsedou vlády mluvil? „Řekl jsem zdvořilostní větičku, že jsem rád, že jsem mohl poznat tamní situaci. To bylo všechno,“ tvrdí senátor, který ujišťuje, že předtím ještě zdůraznil, že na Krymu je coby soukromá osoba a není pověřen nikým v Česku k žádnému jednání.

Setkal jsem se s nadšením

„Cílem mé cesty bylo setkat se s lidmi, kteří žádají návrat Krymu pod Ukrajinu. Přes velkou snahu jsem nikoho takového nenašel,“ prohlašuje Doubrava. „Naopak jsem se setkával s jednoznačným nadšením tamních lidí, kteří přestali živořit a pod novou správou konečně začali naplno žít,“ dodává.

Obhájci lidských práv kritizující situaci na Krymu přitom mluví o represích proti odpůrcům nového režimu a dokonce o mizení aktivistů, například z řad krymských Tatarů. „Byl jsem tam příliš krátkou dobu na to, abych si takové informace mohl ověřit. Mluvil jsem jen s lidmi v rekreačním středisku Jalta, kde jsem pobýval,“ podotýká senátor, který tvrdí, že celou cestu si zaplatil sám.

Více čtěte: Berlusconi navštívil okupovaný Krym. Přijel za Putinem

Související články