Lidé utíkali na druhý chodník. Starostka skončila jako štvanec

Kriminalizace komunálních politiků

Lidé utíkali na druhý chodník. Starostka skončila jako štvanecNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Zhoršené zdraví, odpor lidí a absolutní dehonestace. Bývalá starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková (STAN) popisuje, kam ji komunální politika dostala. Před čtyřmi lety uzavřela údajně nevýhodnou smlouvu na pronájem obecních pozemků pro solární elektrárnu. Na jaře dostala podmínečný trest, nyní Obvodní soud v Břeclavi její odsouzení zrušil.

„V roce 2010 jsme po jednání v zastupitelstvu a radě přijali smlouvu, která byla později označena jako nevýhodná. Na základě toho jsem byla obviněna a odsouzena k podmíněnému trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ vzpomíná nyní Krutáková.

Problematický pronájem pozemků pro solárníky

Pronájem se týkal tří hektarů pro elektrárnu Solarpark Moravská Nová Ves. Obec jí pronajala svoje pozemky na 25 let při ceně čtyři koruny za metr čtvereční ročně. Podle části radních měla být částka aspoň čtyřnásobná a Krutáková, která smlouvu podepsala, podle nich měla Moravskou Novou Ves připravit o osm až deset milionů korun.

Břeclavský soud letos v dubnu odsoudil bývalou starostku za zneužití pravomoci veřejného činitele k deseti měsícům vězení s podmínečným odkladem na 20 měsíců. Krajský soud v Brně ale v srpnu verdikt zrušil a Okresní soud v Břeclavi nyní Krutákovou pravomocně zprostil obvinění.

„Jednání policie je v České republice často nestandardní. Jednou obviněný člověk je pro většinu populace navždy gauner i přesto, že obvinění bylo smyšlené a nezakládalo se na pravdě.“

Bývalá starostka vinu popírala od začátku. Nyní popisuje, jak jí kauza zasáhla do života. „Pominu-li finanční stránku věci, jedná se o absolutní dehonestaci člověka. Lidé z obce začali přecházet na druhý chodník, nikdo se se mnou nebavil a můj zdravotní stav se po všech stránkách zhoršil. Najít zaměstnání pro mě byl zásadní problém,“ líčí Krutáková. Nyní ředitelkou společnosti je Hantály, která má na starosti likvidaci a nakládání s komunálním odpadem na Břeclavsku a Hustopečsku.

Krutáková je zároveň jihomoravskou předsedkyní hnutí Starostů a nezávislých. Jeho úřadující šéf Petr Gazdík při této příležitosti kritizoval policii. „Jednání policie je v České republice často nestandardní. Jednou obviněný člověk je pro většinu populace navždy gauner i přesto, že obvinění bylo smyšlené a nezakládalo se na pravdě. A pokud se jedná o politika, je prakticky vyřízený,“ zmínil.

Gazdík na postu jedničky hnutí nyní alternuje libereckého hejtmana Martina Půtu. Post předsedy STAN Půta opustil v listopadu poté, co ho policie obvinila z přijetí úplatku kvůli jednomu místnímu projektu financovanému z evropských peněz. Také on obvinění odmítá, do vyřešení kauzy, ve které mu hrozí až 12 let vězení, ale chce zůstat mimo vedení hnutí.

Čtěte také: Policie obvinila hejtmana Půtu z přijetí úplatku. Končí v čele Starostů

Kdo a proč měl podplatit hejtmana Půtu

Obviněný Půta: Nebudu říkat, že policie jednala na objednávku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit