BP se čtyři roky po katastrofě vrací na americký trh

Ekonomika
Sdílet:

Vláda Spojených států zrušila britské BP zákaz ucházet se o vládní zakázky. Nařízení platilo od roku 2010, kdy došlo k výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon. Při něm zemřelo 11 lidí a miliony litrů ropy unikly do vod Mexického zálivu.

Aby se BP mohla vrátit na americký trh, musela nejprve souhlasit s řadou bezpečnostních i regulačních opatření, které jí vláda USA nastavila. Dále musela britská těžařská společnost souhlasit se stažením žaloby na Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta podle nich při uvalování sankcí po havárii nepostupovala správně a v souladu se statutem firmy. K žalobě se tehdy připojilo i Spojené království pokládající nároky EPA za přehnané.

„BP je spokojena, že po táhlém vyjednávání se nám podařilo docílit rozumného a férového řešení,“ řekl John Mingé, vedoucí americké divize BP. „Dnešní dohoda znovu povolí největšímu energetickému investorovi USA ucházet se o státní zakázky.“ Mingé to sdělil skrze oficiální vyjádření na webu společnosti.

Katastrofa v Mexickém zálivu

Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 byla katastrofou pro celý ekosystém Mexického zálivu. Plošina se potopila do vody dva dny po výbuchu, 11 lidí se nikdy nenašlo. Než se 15. července podařilo vrt utěsnit vyteklo do moře podle některých odhadů až 150 milionů litrů ropy. Velikost skvrny dosáhla 180 000 kilometrů čtverečních, jedná se tak o největší zamoření ropou v historii.

Povýbuchová krize měla devastující dopad na celou firmu, která se na burze propadla o bezmála 70 miliard dolarů, tj. o necelou polovinu její hodnoty. BP musela také během čtyř let zaplatit jako náklady spojené s odstraňováním ropného znečištění až 20 miliard dolarů. Stalo se tak po dohodě s Barackem Obamou. Ten pak také v květnu 2011 změnil své původní stanovisko a rok od havárie znovu povolil těžbu ropy v Mexickém zálivu a na Aljašce.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz