‚Řval na mě, ať držím hubu.‘ Chládka viní ze šikany

PROBLÉMY S PODŘÍZENÝMI

‚Řval na mě, ať držím hubu.‘ Chládka viní ze šikanyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) může přijít o místo ve vládě. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si ho podle informací deníku ECHO24.cz povolal na schůzku kvůli informacím o pokračující šikaně podřízených, jednání potvrdil i Úřad vlády. Detaily o Chládkově nevybíraném chování přinesla čtvrteční MF Dnes, ministr její tvrzení odmítá, ale obdobné excesy musel Sobotkovi vysvětlovat už loni.

Devět žen odešlo, desátá si vzala neplacené volno. Taková je vizitka oddělení protokolu ministra školství Marcela Chládka, jak ji za 16 měsíců jeho vlády přiblížila MF Dnes. Deník uvádí, že disponuje zvukovými záznamy výpovědí úřednic, které ministrovo chování už údajně odmítaly trpět.

„Jedná se o nesmysly, pomluvy a nepodložené drby,“ odpověděl listu šéf resortu školství. Pro ECHO24.cz Chládek doplnil: „Za svojí prací si stojím. Jedná se o cílený bulvární útok spojený se střetem majitele MF DNES ohledně rozpočtu na rok 2016. Nenechám se tímto způsobem zastrašit.“ Odkázal se tak na ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

MF Dnes tvrdí, že informace o dění na Chládkově ministerstvu zjišťovala několik týdnů. A uvádí řadu detailů o tom, jak se ministr vůči svým podřízeným měl chovat. „Například Marie S. pobyla v úřadu pouhé tři týdny, po krátké době opustily Chládka Michaela G. či Kateřina L. Aktuálně na ministerstvu skončila také pracovnice Chládkova sekretariátu Marie O. či parlamentní zpravodajka Maria P,“ zmiňuje list.

„Nechtěl jsem si nechat líbit, jak na mě ten člověk řval, ať držím hubu.“

Když ministr vysvětloval rychlé změny svých podřízených premiérovi loni, tvrdil, že je náročný šéf a že plné nasazení vyžaduje i od zaměstnanců. Jenže na Chládkovy manýry zřejmě někteří lidé lidově řečeno neměli žaludek. „Nechtěl jsem si nechat líbit, jak na mě ten člověk řval, ať držím hubu,“ cituje MF Dnes ministrova bývalého řidiče Miroslava Karetu s tím, že jeho zážitek není zdaleka ojedinělý.

„Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně. A to i před jinými lidmi, což mi vadilo.“

Dalším příkladem ministrova bossingu má být příběh jeho někdejší asistentky Anety Lačevové. Vymstilo se jí prý to, když v sobotu večer o svém volnu nezvedla ministrovi služební telefon. „Pak si nás všechny zavolal na kobereček do pracovny a tam se šíleně rozzlobil, že on je ministr a také stále zvedá telefony. Pak řekl Anetě, ať se sbalí a odejde,“ líčí zdroj MF Dnes. Lačevová má přitom s ministrem špatné zkušenosti už z dob, kdy spolu pracovali na středočeském krajském úřadu. „Šla jsem i kvůli jeho poznámkám. Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně. A to i před jinými lidmi, což mi vadilo,“ tvrdí.

Čtěte také: Babiš se zbavil Prachaře. Kdo další je na řadě?

Z ministrů sociální demokracie je právě Chládek na odvolání nejžhavějším kandidátem. Podobně jako Antonínu Prachařovi z ANO mu lidé loni na podzim odmítli dát důvěru v senátních volbách. Pro Bohuslava Sobotku ale není situace snadná. Odvoláním nebo rezignací ministra Chládka by totiž mohl nahrát vicepremiérovi Andreji Babišovi, vlastníkovi MF Dnes, k zahájení debaty o úpravě poměrů v koaliční vládě s lidovci. V ní se zatím měnili pouze ministři za hnutí ANO.

Sdílet:

Hlavní zprávy