Masakr u Nairobi. Kdo nebyl muslim, toho v autobusu zabili

Islamisté v Africe

Masakr u Nairobi. Kdo nebyl muslim, toho v autobusu zabiliAKTUALIZOVÁNO
Shořelá auta na Keňské policejní stanici v Mpeketoni. Archivní foto Foto: FOTO: Twitter / Kelvin Brown
1
Svět

Příslušníci islamistických milicí Šabáb dnes na severovýchodě Keni přepadli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 jeho pasažérů. Oznámily to keňské policejní zdroje. Útočníci ve voze identifikovali osoby nemuslimského vyznání a postříleli je.

Incident se stal asi 50 kilometrů od keňského města Mandera, které leží na hranicích se Somálskem. Podle šéfa místní policie Noaha Mwavindy útočníci zastavili autobus na silnici, oddělili osoby se somálským pasem, u nichž předpokládali muslimské vyznání, a ostatní cestující popravili. Podle očitých svědků se do akce zapojila asi stovka islamistů.

Ozbrojenci podle keňské policie nejprve vyvedli z vozidla všech asi šedesát cestujících, pak nemuslimské pasažéry naložili zpět do autobusu a pokusili se z místa incidentu odjet. Vůz ale uvízl a nebyl schopen pohybu. "Tak prostě své vězně postříleli," uvedl Mwavinda. Z místa útoku, které leží nedaleko keňsko-somálských hranic, pak útočníci uprchli do somálského vnitrozemí.

Podle agentury AFP si městské úřady v Mandeře stěžují, že keňská policie zanedbává bezpečnostní kontroly v oblasti vystavené častým útokům Šabábu. "Žádali jsme o posily, ale nikdo nás neposlouchal. Teď došlo k masakru, který se nemusel stát," řekl novinářům radní Abdirahman Abdullahi.

Čtěte také: Islamisté zaútočili na centrum důležitého iráckého města Ramádí 

K útoku u Mandery došlo jen pár dní poté, co keňská policie provedla razii ve čtyřech mešitách ve druhém největším keňském městě Mombase. Mešity se údajně dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na Šabáb a sloužily jako výcviková centra islamistů. Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

Keňa se v poslední době stala místem několika vážných ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedla somálská milice Šabáb udržující kontakty s teroristickou sítí Al-Káida. Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí. 

Čtěte také: Ozbrojenci v Keni zaútočili na hotely: nejméně 48 mrtvých