Bursík spustil kampaň za podporu Tibetu

VE STOPÁCH HAVLA

Bursík spustil kampaň za podporu Tibetu 3
Domov

Filip Nachtmann

Obří plakát na podporu Tibetu vyvěsil v úterý na svůj dům přímo naproti vchodu do Poslanecké sněmovny bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Poutač, na kterém stojí „Pane premiére, mýlíte se! Češi Tibet podporují!“, reaguje na rozhodnutí české vlády zlepšit vzájemné vztahy s Čínou a rezignovat tak na podporu nezávislosti Tibetu.

„Václav Havel vtiskl České republice obraz země, která je principiálním ochráncem lidských práv. Byl první, kdo pozval Jeho Svatost dalajlámu na oficiální návštěvu. Tibet měl v České republice silného zastánce. Letos si okupaci Tibetu připomnělo vyvěšením tibetské vlajky šest set jedna radnic a vice než sto škol, včetně University Karlovy,“ stojí na internetových stránkách www.podporujemetibet.cz, kde visí i petice za zachování podpory Tibetu.

Ta do úterních 16 hodin posbírala 1230 online podpisů. Členy petičního výboru jsou kromě Martina Bursíka třeba herci Bára Hrzánová či Jiří Mádl.

Čtěte také: Zaorálek v Číně. Klanění se a ztráta vlastní tváře

Iniciativa reaguje na oznámení české vlády, že se přestane vměšovat do vnitřních záležitostí Číny. Kabinet Bohuslava Sobotky se tak v podstatě distancoval od tibetské exilové vlády. V dokumentu, který podepsal se svým čínským protějškem, to ostatně potvrzuje i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ stojí mimo jiné v dokumentu, který v úterý Zaorálek stvrdil svým podpisem.

Více čtěte: Zaorálek v Číně ujistil, že Česko nepodporuje samostatnost Tibetu