Dopingová zlata. V Soči vyměnili na příkaz Kremlu stovky vzorků

Rozsáhlý dopingový skandál

Dopingová zlata. V Soči vyměnili na příkaz Kremlu stovky vzorkůNOVÉ 1
Svět

ly Echo24

Bývalý šéf ruské antidopingové laboratoře Grigory Rodčenkov prozradil, že desítky ruských atletů včetně nejméně 15 medailistů užívali zakázané látky na Olympijských hrách v Soči 2014. Byli součástí rozsáhlého státního dopingového programu, který zahrnoval manipulace se vzorky moči sportovců a který roky stát plánoval, aby Rusové ovládli hry na domácí půdě. Rodčenkov se nyní skrývá v USA ze strachu před odplatou Kremlu. Skandál ohrozí ruský start na hrách v Riu. Informaci přinesl The New York Times.

Grigory Rodčenkov, který v době olympiády v Soči 2014 vedl antidopingovou laboratoř, která testovala tisíce sportovců, prozradil veřejnosti utajené techniky. Sám Rodčenkov například vynalezl koktejl obsahující tři druhy anabolických steroidů, který smíchal s alkoholem a podával ruským sportovcům. Alkohol totiž pomohl rychleji vstřebat zakázané látky. Podobný koktejl prý pomáhal i sportovcům o dva roky dřív na Letních olympijských hrách v Londýně.

Rodčenkov se tak stal součástí nejpropracovanějšího a nejúspěšnějšího dopingového podvodu v historii sportu. Doping pomohl ke zlatu například běžkařům i závodníkům na bobech. U žádného z Rusů přitom nebyl během her prokázán doping. Rusko navíc vyhrálo nejvíce medailí a vyhráli nad svým největším rivalem – Spojenými státy. Z 33 ruských medailí bylo 13 zlatých.

Ruští antidopingoví experti a členové tajné služby v noci vyměňovali vzorky moči, které by neobstály v testech, za čisté vzorky. Tyto vzorky sbírali od ruských sportovců měsíce před zahájením olympijských her. Každou noc hodiny pracovali při světle malé lampy, skrze tajnou díru ve zdi si předávali lahvičky s čistou močí, aby byly připravené pro testování druhý den. Zřejmě šlo až o stovky vzorků za celé hry.

Přestože svědectví Rodčenkova nejde nezávisle ověřit, jeho slova souhlasí s loňskými zjištěními Světové antidopingové agentury. List New York Times má také od Rodčenka seznam sportovců, kteří byli zapojeni do dopingového programu. Ruský ministr sportu Vitaly Mutko pro New York Times řekl, že se jen jedná o další útok na ruský sport.

Podle Rodčenkova byly hry v Soči velkým úspěchem, neboť dokázali využít deset let zdokonalovanou dopingovou strategii. „Byli jsme skvěle vybavení, zkušení a připravení na Soči jako nikdy jindy. Fungovalo to jako švýcarské hodinky,“ řekl Rodčenko. Po hrách získal od prezidenta Vladimira Putina státní Řád přátelství.

Strach o život

Před půl rokem ho však Světová antidopingová agentura označila za strůjce rozsáhlého státem organizovaného dopingového programu. Obvinili ho z manipulací s pozitivními testy, ničením stovek vzorků moči a z braní úplatků od sportovců, poslední obvinění jako jediné Rodčenko odmítl. Do celého procesu se zapojil prý proto, že pro udržení financování jeho laboratoře musel poslouchat příkazy z Kremlu.

Byl nucen rezignovat a odstěhoval se do Los Angeles v USA, protože se bál o své bezpečí. Dva jeho kolegové v Rusku také nečekaně krátce po sobě v únoru zemřeli. Oba byli přitom také nuceni rezignovat spolu s Rodčenkem. Rodčenko nyní spolupracuje se Světovou antidopingovou agenturou a odkrývá dopingové praktiky v Rusku. Až doteď neměl svět zdání, jak se jim podařilo tak rozsáhlý podvod uskutečnit.

Rusku bylo loni na podzim zakázáno startovat na některých mezinárodních závodech a Mezinárodní asociace atletických federací v nejbližší době rozhodne, zda Rusku umožní startovat na blížících se Letních olympijských hrách v Riu. Kromě Ruska je ohrožen i start keňské delegace, která rovněž nesplnila určité antidopingové podmínky federace.

Čtěte také: Zrušte olympiádu. Zika způsobí celosvětovou epidemii, varuje profesor

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání TÝDENÍKU ECHO zde