Unikly tajné dokumenty: IS nejsou iracionální fanatici, mají přesný plán

plány Islámského státu na vlastní říši

Unikly tajné dokumenty: IS nejsou iracionální fanatici, mají přesný plánNOVÉ 1
Svět

ac Echo24

Z Islámského státu unikl dokument, který obsahuje plán teroristické organizace na vybudování státu na území Sýrie a Iráku. Dokument obsahuje konkrétní body hovořící o ustanovení úřadů, ministerstev a také o ekonomickém programu, který by ,,státu“ zajistil soběstačnost. S podrobnostmi o dokumentu přišel britský deník The Guardian, který kromě něj získal dalších 30 spisů. 

Dvacetičtyřstránkový dokument, který deník získal, je téměř kompletním návrhem pro vytvoření funkčního státu. Dotýká se jak budování úřadů a infrastruktury, tak také zajištění propagandy, směřování mezinárodních vztahů nebo centrální kontroly ropných a plynových zdrojů, které by zajistily soběstačnou ekonomiku. 

Principy řízení Islámského státu, jak zní název dokumentu, vznikly podle deníku mezi červencem a říjnem 2014, stejně jako další spisy, které získal. Jako autor je podepsaný neznámý Egypťan Abu Abdullah. Spisy jsou zřejmě reakcí na vystoupení lídra islamistů Abu Bakr al-Bagdádího, který v červnu 2014 vyhlásil ve videozáznamu kalífát na území Sýrie a Iráku.

Text původně tvořil začátek spisu určenému jako manuál pro výcvik vládnoucí třídy islamistického státu, především úředníků. Kromě toho se v něm však mluví o tom, jak by měly vypadat a fungovat jednotlivá vládní oddělení jako školství, průmysl, zahraniční politika či řízení informací. Popisuje také zacházení s nerostným bohatstvím a budování vojenských výcvikových táborů. V této pasáží popisuje i výcvik dětských vojáků.

,,Veteráni by měli každý rok absolvovat 14 denní doplňovací kurz, aby si doplnili informace o nejnovějších zbraních, jejich používání, vojenském plánování a technologiích,“ píše se v dokumentech v pasáži, která řeší výcvikové tábory. Ty by měly být zvlášť pro aktivní vojáky a zvlášť právě pro starší vojáky, kteří by dostali instrukce nejen o svých bojových postupech ale i o nepříteli. V této oblasti chce podle textu IS překonat al-Kájdu v době teroristických útoku 11. září v USA. 

Další část se týká i tzv. dětských vojáků, které IS ve svých propagandistických videích začal v poslední době prezentovat. Ti obdrží stejný výcvik a ti zvláště nadaní budou pověřováni skutečnými akcemi, píše se v textu. 

Paradoxně dokument zdůrazňuje i potřebu vybudování jednotné kultury zahrnující také cizince. Stát by pak na základě ní měl dosáhnout soběstačnosti a nezávislosti vybudováním továren pro místní vojenskou a potravinářskou produkci. 

Deník dokumenty získal od podnikatele, který pracuje uvnitř organizace prostřednictvím studenta Oxfordské university Aymenna al-Taminiho, který se IS od jeho vzniku zabývá. Kromě stěžejního textu o plánu vybudování státu deník ze stejného zdroje získal i dalších 30 spisů, které obsahují detailní informace o fungování teroristické organizace, jeden z nich například dopodrobna mluví o finančním stavu jedné z největších provincií, které IS ovládá.

Čtěte také: Hon na Bagdádího: Znovu unikl smrti

Získané dokumenty podle al-Taminiho ukazují, že hlavním cílem zdánlivě neorganizovaných teroristů je vybudování silného státu na základě fundamentální teologie, který je paradoxně založen na silně sekulárních principech. ,,IS chce vládnout, nevede jen osamělou a nekončící bitvu,“ řekl student deníku.

Jako významný vidí obsah textů i výzkumník z Georgia State University, který v něm spatřuje vysokou míru promyšlenosti. ,,Islámský stát má daleko k iracionálním, krvežíznivým fanatikům. Je to hluboce vypočítavá politická organizace s vysoce komplexní a dobře plánovanou infrastrukturou,“ řekl deníku. 

Čtěte také: Podivná válka proti Islámskému státu