Falešní záložáci: Zrůdné NATO chce zatáhnout Česko do války

'Odmítáme příští Vietnam'

Falešní záložáci: Zrůdné NATO chce zatáhnout Česko do válkyNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Jsme proti válce! Nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici. To je hlavní heslo webu, který založila několik měsíců stará iniciativa Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánové velením NATO. Bývalí vojáci varují před plánovanými odvody a prohlašují, že chtějí politici zatáhnout Česko do války. Ministerstvo obrany o iniciativě nevědělo. Po dotazu deníku ECHO24.cz ale potvrdilo, že jde o falešné zálohy, které nemají s českou armádou nic společného.

Jednou z ústředních postav iniciativy je někdejší vojenský lékař Marek Obrtel, který sloužil v Afghánistánu i Kosovu. Do povědomí veřejnosti se dostal koncem minulého roku, když požádal o odejmutí válečných vyznamenání. Odůvodnil to tím, že NATO považuje za zločineckou organizaci se zrůdnými zájmy. A jeho kolegové nezůstávají ve svých prohlášeních pozadu.

„Evidentně se naši politici snaží zatáhnout nás do války. Chtějí zbrojit. A když si teď vymysleli, že budou odvádět do armády 18leté děti a dokonce i holky, dělají z nich opravdu maso. A dokonce se chystají upravit přísahu tak, aby je mohli poslat do jakéhokoliv dalšího příštího amerického Vietnamu, tak jako otec pěti dětí odmítám připustit něco takového,“ říká na videu ze začátku května, na které upozornil server Armádní noviny, zakladatel iniciativy Ondřej Hrčiak.

 

Poradní ohně Československých vojáků v záloze proti válce plánované velením NATO, 1.-3. května 2015, Strachotín na Moravě. Mise splněna, teď je to na vás!

Posted by Ondřej Hrčiak on 3. květen 2015

Iniciativa se často odkazuje k Rusku. Například když Hrčiak na sociální síti Facebook sdílel video o prvním srazu skupiny, doprovodil to komentářem: „Občane Schwarzenbergu, občane Kalousku, občane Štětino a vy ostatní, co voláte po válce s Ruskou federací, neumíte si ani představit, jakou sílu jste proti sobě postavili.“

Nemají s námi vůbec nic společného, říká obrana

Skupina na svém webu také upozorňuje, že v přísaze vojáků není žádná zmínka o NATO a o útočných válkách na cizím území. Naopak ale nezapomíná opakovaně citovat texty z předlistopadového režimu. „Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa,“ zmiňuje například přísahu z roku 1961.

Ministerstvo obrany na dotaz deníku ECHO24.cz iniciativu prověřilo. Zjišťovalo, jestli má skutečně něco společného s aktivními zálohami české armády, jak napovídá její název. Brzy se ale ukázalo, že spolek v zálohách nijak nefiguruje.

„Nemá to s námi společného vůbec nic. Distancujeme se proto jak od jejich výroků, tak od jejich činnosti,“ uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany.