Pracovním agenturám nově hrozí pokuta až 5 milionů korun

Zaměstnávání cizinců

Pracovním agenturám nově hrozí pokuta až 5 milionů korunNOVÉ
Zásah PČR ve společnosti rohlik.cz Foto:

FOTO: PČR

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sněmovna zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset mimo jiné zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Hrozí jim také pokuta až 5 milionů korun za porušení podmínek. Novela zákona o zaměstnanosti, kterou ve středu dolní komora schválila, rovněž umožní postih skrytého zajišťování pracovníků. Novelu nyní posoudí Senát.

Za „zastřené zprostředkování zaměstnání“, tedy zajišťování pracovních sil bez respektování zákonných podmínek, má podle novely hrozit pokuta až pět milionů korun. Změna má podle poslance ČSSD Václava Klučky omezit zejména nedodržování zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek dočasného přidělovaného zaměstnance a v konečném důsledku obcházení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a záloh na daň z příjmu

Návrh podle Klučky reaguje i na problémy s nárůstem přestupků, kterých se dopouštěli zahraniční pracovníci v průmyslových zónách v plzeňských Borských polích a v Kvasinách na Rychnovsku.

Kromě půlmilionové kauce, kterou budou muset pracovní agentury složit, má novela také zvýšit sankce za jejich pochybení. Od změn si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje to, že na trh budou vstupovat pouze ty agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.

Postihne to i ty, kteří se chtějí přivydělat jednorázově

Poslanec Antonín Seďa neúspěšně požadoval kauci zdvojnásobit, nepomohla mu ani podpora ministryně Michaely Marksové (oba ČSSD). Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová naopak chtěla kauci zrušit kvůli tomu, že to podle ní zlikviduje malé regionální agentury.

Neprosadila ani to, aby lidé pracující na dohodu o provedení práce nebyli vyřazeni z evidence nezaměstnaných. Postihne to podle ní i ty, kdo si budou chtít jednorázově přivydělat úklidem po malování a omezí to možnost vyzkoušet si uchazeče o zaměstnání.

„Tím, že neprošel můj návrh na zrušení povinné kauce ve výši půl milionu korun, dává koalice nelegálnímu zaměstnávání zelenou. V Česku funguje asi 1 200 agentur, z toho 26 největších agentur tvoří zhruba polovinu trhu. Těmto velkým agenturám jde vládní návrh zákona na ruku, ostatním hrozí likvidace. Zaměstnavatelům, kteří využívají jejich služeb, pak nezbyde nic jiného, než zaměstnávat pracovníky nelegálně, “ komentovala výsledek jednání Adamová

Agenturní zaměstnávání bylo v minulosti terčem kritiky, týkající se špatných pracovních podmínek nebo nízkých mezd pronajímaných pracovníků. Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o 62 procent. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171.800 lidí, loni to bylo 277.400 osob.

Agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Podle Asociace pracovních agentur se v ČR kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních zaměstnanců pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků. Cizinecká policie před měsícem zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 zahraničních agenturních pracovníků bez příslušného povolení.

Čtěte také: ‚Problém vyřeším pro všechny,‘ věří osamocený bojovník za podnikatele Čupr

Zmatek na ministerstvech. Kauza rohlik.cz upozornila na mezeru v zákoně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články