Na Západě dramaticky klesá zájem o demokracii, varuje studie

ČEKAJÍ ZÁPAD VELKÉ ZMĚNY?

Na Západě dramaticky klesá zájem o demokracii, varuje studieNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Přestože jsou západní země stále vnímané jako světová výspa svobody, zájem jejich občanů o demokracii pomalu upadá. Tento trend lze vysledovat prakticky všude – v západní Evropě, v Severní Americe i v Austrálii. Vyplývá to z nové studie listu Journal of Democracy, o němž v posledních dnech informuje například britský The Telegraph.

Základní otázka studie byla jasná – uveďte, jestli považujete za „nezbytné“ žít v demokratické zemi. Tuto otázku autoři studie v různých zemích kladli lidem, kteří se narodili mezi lety 1930–1990. Zaměřili se například na Spojené státy, Velkou Británii, Švédsko, a nebo Austrálii.

Ze studie jednoznačně vyplynulo, že zatímco většina starších lidí si přeje žít v demokracii, mladším ročníkům na tom příliš nesejde. Například ve Velké Británii více než dvě třetiny lidí narozených ve 30. letech uvedly, že je pro ně „nezbytné“ žít v demokracii. U lidí, kteří se narodili v 80. letech, to ale bylo jen o málo víc než jedna čtvrtina. Prakticky totožný vývoj lze vysledovat i v USA.

O něco lépe podle studie dopadlo Švédsko. I tam sice zájem o demokracii u mladších ročníků klesá, rozdíl ale není tak výrazný – žít v demokracii je „nezbytné“ pro zhruba 80 % Švédů narozených ve 30. letech, u lidí narozených v 80. letech to bylo zhruba 60 %.

Studie se má v úplném znění objevit v lednovém čísle listu Journal of Democracy. Vypracovali ji Yascha Mounk z Harvardu a Roberto Stefan Foa z univerzity v australském Melbourne.

Mounk britskému Telegraphu řekl, že výsledky jejich studie jsou značně znepokojující a mohou znamenat předzvěst velkých změn v západních společnostech.

Čtěte také: Demokracie jako samozřejmost