1 Oteplování?

Led v Antarktidě přibývá, říká nová studie vědců z NASA

, NOVÉ

Témata: , ,

Vědci z NASA učinili překvapivý objev a zaskočili veřejnost informací, že zásoby ledu v Antarktidě se, na rozdíl od obecně rozšířeného přesvědčení nejen zmenšují, ale zároveň i zvětšují. V nové studii publikované ve vědeckém prestižním časopise dokonce zjistili, že ledu nejen přibývá, ale že dokonce tento nárůst již vykompenzoval jeho předešlý úbytek na jiných místech kontinentu a planety jako v Grónsku.

,,Naprosto souhlasíme s ostatními studiemi, které dokazují, že na antarktickém poloostrově, thwaitském ledovci a ostrově Pine v západní Antarktidě ledu stále ubývá. Ale nesouhlasíme s tím, že se tak děje i ve východní Antarktidě a středu západní Antarktidy. V těchto oblastech jsme vypozorovali nárůst ledové hmoty, který převyšuje úbytky v jiných částech kontinentu,“ píše ve studii publikované v časopise Journal of Glaciology její vedoucí Jay Zwally.

Vědci pod vedením Zwallyho k závěrům došli tak, že prováděli nový způsob měření tloušťky ledového pokryvu kontinentu, a to pomocí satelitů, které sledovaly malé změny v síle vrstvy v rozsáhlých oblastech.

Antarktida je rozlohou velká jako Spojené státy a část Mexika k tomu, proto je logické, že se led na celém kontinentu nechová stejně, píše se ve studii.

Studie svými poměrně revolučními výsledky konfrontuje například poslední výzkum OSN z roku 2013, z kterého vyšlo, že hladina moří se každý rok zvedá o 0,27 metru právě kvůli ledu tajícímu v Antarktidě. Studie NASA podíl Antarktidy na zvedající se hladině popírá. Naopak navrhuje, že Antarktida pomáhá kompenzovat úbytky ledu na jiných místech planety, například v Grónsku.

Důvodem rostoucích zásob ledu může být podle vědců padající sníh, který na kontinent začal dopadat již před 10 tisíci lety. Za tu dobu se na Antarktidě navršil a zformoval ve vrstvu ledu.

I přesto, že studie svými výsledky přináší menší naději, je jen krátkodobá. Podle vědců se tato plusová bilance do 20 let opět přehoupne v minusovou a ubývání ledu bude znovu dominovat. Skutečným klíčem k zastavení globálního oteplování je snížení emisí fosilních paliv.

Čtěte také: VIDEO: V Alpách kvůli oteplování padají skály

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.