Babišova firma manipulovala tendry, tvrdí svědek z pošty

Kauza Agrotec

Babišova firma manipulovala tendry, tvrdí svědek z poštyNOVÉ
Domov

Tereza Vilímová

V kauze kolem údajné manipulace s veřejnými penězi při zakázkách státní pošty, kvůli které stíhá policie manažery i firmu Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), došlo k průlomu. Policie získala klíčového svědka, který popsal Babišův Agrotec jako firmu, jíž šla pošta na ruku. Informace zveřejnil server Neovlivní.cz s tím, že pozice Babišovy společnosti má být mnohem horší, než se zatím zdálo. Někdejší šéf představenstva Agroteku a Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek deníku ECHO24.cz řekl, že o vyšetřování nemá žádné informace a že případná manipulace by musela být selháním jednotlivce.

Redakce serveru má k dispozici policejní dokumenty ke kauze, z nichž má jednoznačně vyplývat, že společnost Agrotec, která patří do holdingu Agrofert vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, byla zapojena do manipulace tendrů. Svědčí o tom hodiny odposlechů, ale i zásadní svědectví jednoho z obviněných manažerů České pošty Patrika Z., který přiznal ovlivňování zakázek ve prospěch firmy Agrotec.

„Já si jako tehdejší předseda představenstva nejsem žádných manipulacích vědom. Ze své pozice jsem na dodávky pneumatik opravdu nedohlížel. Jak už jsem řekl dříve, pokud ve firmě Agrotec k něčemu došlo, muselo by jít o selhání jednotlivce,“ řekl ve středu Faltýnek deníku ECHO24.cz s tím, že ho za celou dobu vyšetřování policie nijak nekontaktovala.

Zatímco sám Andrej Babiš od počátku kauzy tvrdí, že jde o smyšlenou věc, Faltýnek si taková prohlášení nechává pro sebe: „Já určitě nebudu tvrdit, že je to vykonstruované. Nic o tom nevím.“

Svědek: Agrotec měl VIP postavení

Podle Neovlivní.cz Patrik Z. uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem, kterému měla být věnována nadstandardní péče a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek.

Čtěte také: Protimafiánský útvar obvinil lidi z Babišovy firmy

V praxi to vypadalo tak, že Agrotec měl VIP postavení například v osmnáctimilionové zakázce na dodávku pneumatik pro vozový park pošty. Poté, co firma nesplnila kritéria a hodnotící komise ji vyřadila, zasáhl spřátelený manažer pošty Patrik Z. a docílil zrušení celého tendru. Následně pošta vypsala novou soutěž a podmínky už ladil Patrik Z. přímo s odpovědným manažerem firmy Agrotec, kterým byl Pavel R, ředitel divize Iveco Moravia, která je součástí Babišovy společnosti, popisuje server.

V policejním spisu je uvedeno, že Patrik Z předem sdělil Pavlovi R. z firmy Agrotec informaci o tom, kdy bude vypsáno zadávací řízení na druhý tendr na pneumatiky, což byla jiným dodavatelům informace neznámá. Měsíc po vypsání výběrového řízení ale podřízení Pavla R. informovali, že pošta žádá referenci o počtu dodaných pneumatik v minulých letech, která je pro Agrotec problematická.

Čtěte také: Zásah v Agroteku byl kvůli dodávce pneumatik pro poštu

Oba muži se podle informací serveru Neovlivní.cz sešli 10. ledna 2013 na ředitelství pošty, kde problematickou referenční podmínku řešili. Manažer Babišovy firmy podle policejních odposlechů telefonoval během schůzky svým podřízeným, kteří mu řekli, že referenční podmínku firma nedokáže splnit.

O pět dní později se oba muži sešli znovu, následoval policií monitorovaný telefonát pracovníkům firmy Agrotec. V něm Pavel R. sděluje, že nikdo nebude nic prověřovat, ale je třeba, aby tam napsali aspoň něco, tedy aby si něco vymysleli bez obav, že by někdo zkoumal, zda je to pravda či nikoli, uvádí dále server přepis odposlechů.

Firma nakonec prošla do dalšího kola a i když pošta nakonec zakázku zrušila, výše popsaný postup podle policie jednoznačně svědčí o trestném činu. V případu je obviněna firma Agrotec jako právnická osoba, z dokumentů vyplývá, že nešlo o selhání jednotlivce.

Společnost Agrotec v minulých letech patřila k významným dodavatelům státního podniku, který od ní odebíral nákladní vozidla na stlačený zemní plyn (CNG). Na tendry byla pak navázaná řada servisních zakázek.

Čtěte také: Policie si došlápla na Babišovu firmu. Obvinila celý Agrotec