Na odložení povinných maturit z matematiky doplatíme všichni

Na odložení povinných maturit z matematiky doplatíme všichniPOLITICKÁ ARÉNA
Politická aréna

Anna Putnová

Vláda schválila materiál, který odkládá povinnou maturitu z matematiky až na rok 2021. Je to další odklad z ministerstva školství. Nepřipomíná vám to zavádění společné části státní maturity, která se opakovaně odkládala?

Rok 2021 nemusí být posledním odložením a kdo ví, zda se povinné maturity z matematiky vůbec dočkáme. Můžeme ale s jistotou říci, že to poznamená úroveň vzdělanosti v České republice a bude to mít i negativní hospodářské důsledky, které nakonec pocítíme všichni.

V praxi to znamená, že dnešní sedmáci se s matematikou nemusejí moc trápit, protože je povinná maturitní matematika mine. To, že jsme od povinné matematiky ustoupili, byla chyba. A to, že znovunastolení tohoto předmětu do maturitní sestavy odkládáme, je chyba neomluvitelná.

Pokud má být zavedeno něco pozitivního, tak s tím ministerstvo školství otálí. S nultým ročníkem pro prvňáky si naopak pospíšilo. Má být zavedený už v roce 2017. A důvod? Protože si neví rady s některými dětmi, které přichází sociálně zanedbané a pro školu nepřipravené. Tak nařídí povinnou předškolní docházku všem. Pro ministerstvo i vládu je to snadné. Mnohem efektivnější je ale spolupráce s rodinami, které potřebují pomoc s výchovou dětí. To je ovšem mnohem složitější cesta, na kterou nestačí jedno hlasování vlády.

Čtěte také: Chceme mladé učitele? Řešení existuje

Související články