Jak vydělat pět miliard dolarů v úplatcích

Korupce v čínské armádě

Jak vydělat pět miliard dolarů v úplatcíchNOVÉ
Ekonomika

Václav Cílek

Korupce je aktuální činnost a Čína je velká, takže i čínská korupce patří mezi největší na světě. Následující případ se však vymyká i orientálnímu měřítku. Bývalý vysoký armádní činitel Gu Junshan je obviněn z toho, že prodal několik set výnosných armádních míst. Úplatky přitom nepřijímal v penězích, ale ve zlatě a zejména si oblíbil odlitky ve tvaru zlatého buddhy.

Předání úplatku se často odehrávalo tak, že dotyčná osoba zaplnila luxusní mercedes zlatými ingoty a pak generálu Guovi prostě předala klíče od auta, které fungovalo jako „krabička na zlato“. Gu se o své výdělky dělil se svým nadřízeným, jemuž například při příležitosti sňatku jeho dcery daroval kreditní kartu s 3,1 milionu dolarů. 

Profesionální vojáci sice nesmějí obchodovat, ale kontrola nad nimi je velice nízká, takže mnoho důstojníků podniká. Celá tato kuriózní zpráva o muži, který sbíral zlaté buddhy má jeden významný strategický dopad - analytici se domnívají, že korupce v čínské armádě dosáhla takového stupně, že podkopává schopnost čínské armády bránit zemi či vést válku.

Čtěte také: Žebříček korupce. Česko jako ruka Balkánu, v EU patří k nejhorším 

Čína přestane brát orgány svým vězňům

Čína zatkla bývalého prominenta režimu - exšéfa vnitřní bezpečnosti