1 Korupce v čínské armádě

Jak vydělat pět miliard dolarů v úplatcích

NOVÉ

Korupce je aktuální činnost a Čína je velká, takže i čínská korupce patří mezi největší na světě. Následující případ se však vymyká i orientálnímu měřítku. Bývalý vysoký armádní činitel Gu Junshan je obviněn z toho, že prodal několik set výnosných armádních míst. Úplatky přitom nepřijímal v penězích, ale ve zlatě a zejména si oblíbil odlitky ve tvaru zlatého buddhy.

Předání úplatku se často odehrávalo tak, že dotyčná osoba zaplnila luxusní mercedes zlatými ingoty a pak generálu Guovi prostě předala klíče od auta, které fungovalo jako „krabička na zlato“. Gu se o své výdělky dělil se svým nadřízeným, jemuž například při příležitosti sňatku jeho dcery daroval kreditní kartu s 3,1 milionu dolarů. 

Profesionální vojáci sice nesmějí obchodovat, ale kontrola nad nimi je velice nízká, takže mnoho důstojníků podniká. Celá tato kuriózní zpráva o muži, který sbíral zlaté buddhy má jeden významný strategický dopad - analytici se domnívají, že korupce v čínské armádě dosáhla takového stupně, že podkopává schopnost čínské armády bránit zemi či vést válku.

Čtěte také: Žebříček korupce. Česko jako ruka Balkánu, v EU patří k nejhorším 

Čína přestane brát orgány svým vězňům

Čína zatkla bývalého prominenta režimu - exšéfa vnitřní bezpečnosti


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.