Írán bude testovat rakety podle potřeby a nebude se USA ptát na svolení

Írán bude testovat rakety podle potřeby a nebude se USA ptát na svoleníNOVÉ
Íránský prezident Hasan Rúhání Foto:

Zdroj: Česká televize

Svět

Trumpova zahraniční cesta

Echo24

Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení. Prohlásil to dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Írán v neděli v Rijádu před arabskými lídry obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě.

„Íránský lid se rozhodl být silný. Naše rakety jsou pro mír a pro naši obranu… Američtí činitelé by měli vědět, že kdykoli budeme potřebovat testovat raketu, tak to uděláme a nebudeme čekat na jejich svolení,“ prohlásil dnes mimo jiné Rúhání na své první tiskové konferenci po pátečním znovuzvolení do úřadu prezidenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Prezident Trump během nedělní návštěvy Rijádu na arabském summitu i dnes v Jeruzalémě opět kritizoval Írán za jeho jaderný program a zdůraznil, že „Írán nesmí nikdy mít možnost mít jadernou zbraň“.

Teherán uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi, včetně USA za bývalého prezidenta Baracka Obamy, dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za uvolnění dlouholetých mezinárodních sankcí. Trump dohodu kritizuje a jeho vláda letos uvalila na několik íránských firem a jednotlivců nové sankce. Učinila tak právě po testu íránské balistické rakety.

Rúhání dnes také prohlásil, že dosáhnout stability v blízkovýchodním regionu nelze bez spolupráce s Teheránem. Víkendový summit v Saúdské Arábii Rúhání označil za show bez konkrétní či politické hodnoty.

Čtěte také: Trump prodá Saúdům zbraně za miliardy dolarů