1 Trumpova zahraniční cesta

Írán bude testovat rakety podle potřeby a nebude se USA ptát na svolení

, NOVÉ

Témata: , ,

Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení. Prohlásil to dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Írán v neděli v Rijádu před arabskými lídry obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě.

„Íránský lid se rozhodl být silný. Naše rakety jsou pro mír a pro naši obranu… Američtí činitelé by měli vědět, že kdykoli budeme potřebovat testovat raketu, tak to uděláme a nebudeme čekat na jejich svolení,“ prohlásil dnes mimo jiné Rúhání na své první tiskové konferenci po pátečním znovuzvolení do úřadu prezidenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Prezident Trump během nedělní návštěvy Rijádu na arabském summitu i dnes v Jeruzalémě opět kritizoval Írán za jeho jaderný program a zdůraznil, že „Írán nesmí nikdy mít možnost mít jadernou zbraň“.

Teherán uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi, včetně USA za bývalého prezidenta Baracka Obamy, dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za uvolnění dlouholetých mezinárodních sankcí. Trump dohodu kritizuje a jeho vláda letos uvalila na několik íránských firem a jednotlivců nové sankce. Učinila tak právě po testu íránské balistické rakety.

Rúhání dnes také prohlásil, že dosáhnout stability v blízkovýchodním regionu nelze bez spolupráce s Teheránem. Víkendový summit v Saúdské Arábii Rúhání označil za show bez konkrétní či politické hodnoty.

Čtěte také: Trump prodá Saúdům zbraně za miliardy dolarů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.