Tenhle ochrání Ameriku? Trumpův kyberguru Giuliani sklízí posměch

Kritika za zabezpečení webu

Tenhle ochrání Ameriku? Trumpův kyberguru Giuliani sklízí posměchNOVÉ
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani Foto: Foto: Wikimmedia commons
1
Svět

mk Echo24

Vedoucím týmu, který se bude zabývat americkou digitální bezpečností, se má stát bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani. Když to Trump oznámil, Američané upozornili na Giulianiho webové stránky, které jsou zastaralé a dají se snadno hacknout. Informuje o tom britský web The Register.

Donald Trump chce dát světu najevo, že se  chce po ruských hackerských útocích víc zabývat kyberbezpečností. „Protože se moderní technologie vyvíjejí neuvěřitelnou rychlostí, nezbytná ochrana zaostává,” zní v oficiálním prohlášení. Když ale pověřil dohledem nad americkou digitální bezpečností Giulianiho, vzbudilo to rozporuplné reakce.

Američané příliš nezaháleli a v diskuzi pod článkem upozornili na desítky nedostatků, které Giulianiho stránky mají. Jsou prý postavené na pět let starém systému Joomla!, který je snadno napadnutelný. Tím ale výčet slabin, na které diskutéři upozornili, zdaleka nekončí. Jeden z nich uveřejnil výpis otevřených portů serveru Giulianiho firmy. Diskutéři kritizují, že jich mají otevřeno do veřejného internetu moc, a navíc takové, které nejsou potřeba, aby byly viditelné, což dává útočníkům více možností k hacknutí.

Ozvali se i kritické hlasy, podle nichž Trump upřednostňuje loajalitu před spolehlivostí. Giuliani má za sebou dlouholetou právnickou kariéru. Před odchodem do důchody byl starostou New Yorku. Je jedním ze zakládajících členů společnosti Giuliani Partners LLC, společnost, která se zabývá poradenstvím v oblasti bezpečnosti. Jaké zkušenosti má ale s počítačovou bezpečností samotný Giuliani, je otázkou.

Čtěte také:

Trump zváží konec sankcí proti Rusku i politiky jedné Číny

Šéf CIA: Trump záměry Ruska nechápe. Měl by se ukáznit