1 Požár v Londýně

„Oheň je tady, umírám.“ V Londýně uhořely desítky lidí, pohřešuje se jich 65

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Počet mrtvých po katastrofálním požáru obytného bloku Grenfell Tower v Londýně bude nakonec mnohem vyšší než současných potvrzených 17 obětí. Podle The Sun je pohřešováno 65 lidí. Podrobný průzkum vyhořelé budovy zabere týdny, ale podle hasičů by byl zázrak, kdyby uvnitř ještě zůstával někdo naživu. Přibývá svědectví těch, kterým se podařilo z hořící budovy uniknout, i zoufalých přátel a příbuzných stále pohřešovaných obyvatel, řada z nichž ještě během požáru byla se svými blízkými v kontaktu. Ti se je nyní snaží najít v nemocnicích a útulcích pro přeživší.

Šéf londýnské policie Stuart Cundy na otázku, zda je podle něj možné, že si požár vyžádal přes 100 obětí, ve čtvrtek odpověděl: „Doufám, že se počet obětí nevyšplhá k trojciferným číslům.“

Matka dvou dětí Rania Ibrham ještě v ranních hodinách 14. června nahrála na internet video, zachycující vnitřek budovy, ve které ji spolu s matkou a sousedy uvěznil požár. 

Od nahrání videa o ní nejsou zprávy, píše Daily Mail.

Řadu lidí uvěznil požár v jejich bytech poté, co jim bylo řečeno, aby se nesnažili utéct a vyčkali pomoci hasičů. „Oheň je tady, umírám,“ telefonovala svým přátelům Nura Jemal, jedna z obyvatel domu odříznutých tímto způsobem. „Výtahy nefungovaly a schodiště bylo zaplněno hustým dýmem, takže jim řekli, že není bezpečné odcházet a že je odtamtud dostanou. Když mi ale telefonovala chvíli po druhé hodině ráno, věděla, že nemůže uniknout. Řekla ‚Sbohem, nezvládnu to. Prosím, odpusťte mi.‘ A to byla poslední slova, které jsme od ní slyšeli,“ cituje Daily Mail Jemalinu přítelkyni Asiyu Assani.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Prosím, modlete se za mne,“ psala přátelům Khadija Saye, čtyřiadvacetiletá umělkyně, v současnosti vystavující na Benátském bienále. Spolu se svou matkou se nacházela ve dvacátém patře a pokoušela se dostat se do bezpečí, ale hustý dým jí v tom zabránil. Přátelům psala na Facebooku do tří hodin ráno, než zprávy ustaly.

Rebecca Ross se snaží mezi přeživšími nalézt svého otce, se kterým v Grenfell Tower bydlela. Daily Mail uvádí, že si mladá studentka získala světovou pozornost, když tweetovala o požáru v jeho průběhu. Popisovala, jak lidé vyskakují z oken a jak nemůže uniknout kvůli kouři. Byla přesvědčena, že zahyne, ale během několika hodin se jí podařilo z hořící budovy vyváznout.

Po požáru se na místě objevila zpěvačka londýnského původu Adele, píše BBC, aby vyjádřila soustrast pozůstalým. Další britské hvězdy jako Jeremy Clarkson, Lily Allen či Jamie Oliver kondolovaly příbuzným a přátelům obětí a vyzývaly k pomoci, případně samy pomoc nabízely. Kuchař Jamie Oliver nabídl přeživším jídlo a přístřeší ve své restauraci a zpěvačka Rita Ora pomáhala s distribucí humanitární pomoci.

Britská média informují a velké vlně solidarity, kterou katastrofa vyvolala. Distributoři jsou přesyceni množstvím pomoci, která přichází obětem požáru. Čtvrť Notting Hill, ve kterém Grenfell Tower stojí, je bohatou rezidenční čtvrtí, kam se sociálně slabší obyvatelé obytného bloku nezdáli příliš zapadat. Neštěstí ale všechny sjednotilo, podle některých podobným způsobem jako německé bombardování za druhé světové války. 

„Je to velmi londýnská reakce,  jak se lidé všech vyznání a sociálních vrstev snaží pomoci. Toto neštěstí vytáhlo z lidí to nejlepší,“ cituje deník Telegraph anglikánského reverenda Marka O‘Donoghuea. List rovněž zmiňuje, že mnoho z hrdinů, kdo upozornili své sousedy na nebezpečí a dovedli je do bezpečí, byli muslimové, kteří vzhledem k postnímu měsíci Ramadánu, kdy smějí jíst a pít pouze v noci, byli vzhůru.

Čtěte také: Nové hořlavé opláštění? Celý věžák byl v plamenech za 15 minut

Většina lidí v nejvyšších patrech čtyřiadvacetipodlažního domu podle The Sun požár pravděpodobně nepřežila. Teplota žáru překročila 1000 stupňů Celsia. V šesti nemocnicích lékaři prý pečují o 74 obětí požáru, 18 lidí je ve vážném stavu.

Britská premiérka Theresa Mayová nařídila, aby byl požár důkladně vyšetřen. Sama ale čelí kritice za to, že se nesetkala s přeživšími obyvateli. Vytýkají jí to místní obyvatelé, opozice, média i někteří členové její Konzervativní strany. Ve čtvrtek se Mayová u ohořelé 24podlažní budovy setkala pouze se zástupci pohotovostních složek.

Předmětem vyšetřování byl mohly být například otázky, které se týkají dodržení protipožárních předpisů v domě, který nedávno prošel rekonstrukcí.

V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.