11

Jordánsko a Libanon – tváří v tvář osudu skutečných uprchlíků

V Jordánsku a Libanonu mají uprchlíky už od roku 1948, ukazují nám tyto dvě země budoucnost Evropy?

Navštívil jsem uprchlické tábory a detenční zařízení už v 19 zemích EU a 7 mimo EU, přesto jsem si až zde uvědomil, jak moc vážná je situace s miliony lidí prchajícími před ozbrojenými konflikty, které pravděpodobně nikdy neskončí. Pro obrovské množství lidí se tak údajně dočasný život v uprchlickém táboře stane realitou po zbytek jejich života, jako se to stalo v případě palestinských uprchlíků, kteří jsou zde už od roku 1948 a doslova jen v nuzných podmínkách přežívají ze dne na den, což se týká už i jejich dětí a vnoučat (v případě Libanonu se jedná o čtvrt milionu Palestinců, v Jordánsku jsou to další 2 miliony).

Toto je samozřejmě neskutečně paralyzující. Nejen pro samotné uprchlíky, ale i pro hostitelskou zemi. Dospělí jsou bez práce, mnohdy i mají zakázáno pracovat a děti nechodí do škol. Dochází tak k nevyčíslitelné ztrátě talentů a problémy se jen eskalují. Kapacity hostitelských zemí jsou totiž vyčerpané a lidé proto jdou dál. Kvůli zmíněnému chybějícímu vzdělání se ale stanou zátěží i pro novou zemi, kde propadají depresi a situace se může stát politicky neřešitelnou a nestabilní i v dalších zemích.

V letech 2014 až 2016 přispěla Evropská unie na řešení uprchlické krize v Jordánsku a Libanonu více než 1,25 miliardy euro (33,7 miliardy korun), na místě jsem viděl, že tyto prostředky byly využity na dobré projekty, jako je výstavba škol a dalších vzdělávacích center. V rámci svého působení v rozpočtovém výboru a Evropské lidové straně, která výrazně podporuje spolupráci zemí na řešení migrační krize a vyzdvihuje pomoc v nejpostiženějších místech, jimiž Jordánsko a Libanon bezesporu jsou, budu proto hlasovat pro další finanční výpomoc těmto zemím. Integrace je sice velmi složitý a dlouhodobý proces bez jistého výsledku, ale dává lidem naději na další uplatnění a nenechá je pouze neurčitě dlouho přežívat v bídě a čekání na zázrak, který nikdy nepřijde. Nebo myslíte, že je lepší opak?


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.