Bizarní video udělalo ze studenta spolufavorita voleb

Bizarní video udělalo ze studenta spolufavorita volebNOVÉ
Luka Maksimovič, vystupující pod jménem Ljubiša Preletačević "Beli" Foto:

Foto: Printscreen z Youtube

Svět

Srbský prezidentský kandidát

tk Echo24

Mezi srbské prezidentské kandidáty se dostal student Luka Maksimović, který vystupuje jako Ljubiša Preletačević „Beli“. Ve zveřejněném videu, ve kterém Maksimović vystupuje v bílém obleku a kožichu opírajíc se o dlouhou hůl, chodí prezidentský kandidát po městě, zatímco mu do toho hraje srbská hudba. Video na Youtube viděly už stovky tisíc lidí.

Maksimović kandidaturu nejprve bral jako recesi, nyní má ovšem podporu srbské opozice a v průzkumech se drží na druhém místě za současným premiérem a favoritem voleb Aleksandarem Vučićem. Vučičova podpora je kolem 50 procent hlasů, tudíž je jeho zvolení prezidentem očekávané. Maksimovic má sice pouze okolo 11 procent, ale i to mu nyní stačí na druhé místo za Vučičem.

Maksimović, který je studentem vysoké školy, je předsedou strany Sarmu probo nisi, zkráceně SPN, a v překladu do češtiny název strany znamená „Ještě jste neochutnali sarmu“, což je srbský pokrm. Strana i Maksimovićova kandidatura vznikla jako recese a vzdor. Nedávno ovšem jeho kandidaturu ocenil například Saša Radulović, lídr opoziční strany „Dosta je bilo”, který ve volbách též kandiduje. I jeho pseudonym „Preletačević“ má satiristický podtext. Jméno je odvozeno ze srbského „preletač“, což se dá přeložit jako přeběhlík.

Čtěte také:‚Srbsko chce obsadit část Kosova stejně jako Rusko Krym‘

Bělehrad vyslal vlak na sever Kosova s nápisy „Kosovo je Srbsko“

Související články