Kvůli EET je aktuálně ohroženo 1470 živností

Babiš čísla zpochybňuje

Kvůli EET je aktuálně ohroženo 1470 živnostíNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Domov

Echo24

I kvůli elektronické evidenci tržeb jsou ohroženy různé živnosti ve více než 860 z 1500 obcí, jejichž představitelé se dosud zapojili do ankety Sdružení místních samospráv. Celkem jde o zhruba 1470 provozoven, například pohostinství a obchodů, které sdružení označilo v podkladech pro tiskovou konferenci za zanikající, zaniklé nebo ohrožené. Ministerstvo financí označilo anketu za „účelově zkreslenou a politicky motivovanou“.

Předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN) před novináři podpořil návrh, aby drobní živnostníci nemuseli systém zavádět, pokud si dohodnou s daňovou správou paušální daň.

Úpravu, která jde tímto směrem, předložil k vládnímu daňovému balíčku ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 tisíc korun ročně.

Sdružení místních samospráv překvapilo, že evidence tržeb by se za určitých okolností měla vztahovat i na spolky, třeba dobrovolných hasičů a baráčníků, když pořádají plesy a obdobné slavnosti. „Tento důsledek pokládáme za největší ohrožení,“ uvedl Polčák.

Cílem ankety sdružení je vyvolat u občanů dojem masové likvidace restauračních zařízení kvůli zavedení EET, uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě. Poukázalo na to, že průzkum se neuskutečnil přímo mezi podnikateli, ale mezi podle Babišova úřadu účelově vybranými starosty. Ministerstvo mluví o dezinterpretaci šetření a o návodných otázkách. Polčák se proti tomu ohradil, vyjádření MF pokládá za úsměvné.

Čtěte také: Dávají práci hendikepovaným. Kvůli EET mají neziskovky potíže