1 Babiš čísla zpochybňuje

Kvůli EET je aktuálně ohroženo 1470 živností

, NOVÉ

Témata: , ,

I kvůli elektronické evidenci tržeb jsou ohroženy různé živnosti ve více než 860 z 1500 obcí, jejichž představitelé se dosud zapojili do ankety Sdružení místních samospráv. Celkem jde o zhruba 1470 provozoven, například pohostinství a obchodů, které sdružení označilo v podkladech pro tiskovou konferenci za zanikající, zaniklé nebo ohrožené. Ministerstvo financí označilo anketu za „účelově zkreslenou a politicky motivovanou“.

Předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN) před novináři podpořil návrh, aby drobní živnostníci nemuseli systém zavádět, pokud si dohodnou s daňovou správou paušální daň.

Úpravu, která jde tímto směrem, předložil k vládnímu daňovému balíčku ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 tisíc korun ročně.

Sdružení místních samospráv překvapilo, že evidence tržeb by se za určitých okolností měla vztahovat i na spolky, třeba dobrovolných hasičů a baráčníků, když pořádají plesy a obdobné slavnosti. „Tento důsledek pokládáme za největší ohrožení,“ uvedl Polčák.

Cílem ankety sdružení je vyvolat u občanů dojem masové likvidace restauračních zařízení kvůli zavedení EET, uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě. Poukázalo na to, že průzkum se neuskutečnil přímo mezi podnikateli, ale mezi podle Babišova úřadu účelově vybranými starosty. Ministerstvo mluví o dezinterpretaci šetření a o návodných otázkách. Polčák se proti tomu ohradil, vyjádření MF pokládá za úsměvné.

Čtěte také: Dávají práci hendikepovaným. Kvůli EET mají neziskovky potíže

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.